Odborníci: Nikdy nedávejte pusu miminku. Může to být nebezpečné

Zatímco v široké veřejnosti se názory na věc různí, vědci mají jasno. Dokonce natolik, že je může postihnout tzv. kletba odbornosti: když mylně předpokládají, že široká veřejnost ví o dané problematice tolik jako oni.

Líbání miminek na tvář je jistě lákavé a roztomilé, ale také velice riskantní.  Na věc lze přitom nahlížet ze dvou hledisek. Zjednodušeně řečeno – z hlediska zdraví jednak fyzického, jednak psychického. Zaměřme se na to první. A pro úplnost si představme i to druhé. Právě to je častým tématem na tzv. maminkovských webech.

Narušování osobní zóny

„Pro pro mě je to dost osobní věc. Představa, že za námi přijde nový přítel tchýně a dává mojí holčičce pusu na pusu, no proč? I děti mají nárok na zachování osobního prostoru (intimní zóny). Jen se hůř brání, protože to ještě neumí, takže je na rodičích, aby jim v tom pomohli.“

z diskuze na emimino.cz

Podobný pohled sdílí v diskusi řada uživatelek. Ty ostatní situaci podle vlastních slov buď „nehrotí“, nebo je dosud nenapadlo se nad ní vůbec zamýšlet. Každopádně prozatím nevidí na věci nic vyloženě špatného a de facto jim nevadí.

Pozoruhodné je, možná dokonce zarážející, že rizika z hlediska zdraví fyzického zmiňuje v podobných diskusích jen minimum uživatelek. Přitom právě ta jsou nemalá a především snadno doložitelná, resp. doložená i nedávnými odbornými průzkumy. Rozhodně tedy nejsou tato rizika věcí názoru (maminky toho kterého miminka).

Usmívající se miminko v postýlce
Méně pusinek = více zdraví? To jistě ne. Ohled na zdraví psychické a fyzické je třeba uplatňovat komplexně. Zdroj: Shutterstock

O co tady běží?

O imunitní systém miminka. Ten není při narození ještě zcela vyvinut, tedy riziko nakažení infekcí je nesrovnatelně vyšší oproti dospělému člověku. Stručně řečeno – to, co vyvolá u dospělého nebo u starších dětí jen mírné příznaky, může mít pro novorozence fatální následky.

K zásadnímu rozvoji, resp. doplňování vrozených imunitních buněk, dochází během prvních tří měsíců života kojence. Teprve v tomto období se jeho imunitní systém připravuje na boj proti infekcím (především neutrofily, monocyty).

Líbat, nebo nelíbat?

Odpověď je zde mnohem méně individuální, osobní či subjektivní než ta, kterou úporně hledal na hradě Elsinor princ Hamlet. Proč odvozujeme svou otázku od té okřídlené hamletovské? Protože ono slavné „být, nebo nebýt“ se v základu naší otázky také ukrývá. A to bez nadsázky. Samozřejmě nikoli filozoficky, ale fyzicky. Podle objektivních čísel je zkrátka odpověď jednoznačná: Nelíbat.

Nevítaní hosté

Pokud zvolím variantu „líbat“, musím se připravit na příchod řady nezvaných hostů – v čele s infekcí virem herpesu.

Zatímco u dospělých způsobuje „banální“ opary, u novorozence může vyvolat vážné onemocnění. Pokud herpes postihne pouze oči, ústa nebo kůži, většina miminek se po antivirové léčbě uzdraví. Ale pokud se virus stane systémovým a postihne orgány miminka, infekce může být i smrtelná.

Obecně platí: Čím je dítě mladší, tím je náchylnější k infekci virem herpes, a to zejména v prvních čtyřech týdnech života.

Novorozené děti jsou také zvlášť citlivé na infekce intracelulárními patogeny (bakteriemi, které mohou vstoupit do buněk hostitelského organismu a přežít uvnitř) – především skupina B streptokoků (GBS). Zatímco u dospělých tyto bakterie často žijí v gastrointestinálním a genitálním traktu, aniž by způsobovaly onemocnění, u dětí vyvolávají sepse, pneumonii, meningitidu a infekce krve.

Podobné je to s infekcí některými kmeny E. coli. Ty opět nejsou nebezpečné pro dospělé, ale u dětí mohou mít vážné následky.

babička nadšeně zvedá do výše vnučku
Prarodiče, jakkoli milující, mohou představovat pro miminko na prahu života zdravotní riziko. Zdroj: Shutterstock

Fatální neinformovanost

Podle výsledků průzkumu, který na konci loňského roku připravila britská instituce The Lullaby Trust, celých 54 % novopečených a nastávajících maminek by „dovolilo přátelům a rodině líbat jejich novorozené dítě, aniž by si uvědomovali riziko vážné infekce“.

Takový postoj stojí za důkladné zvážení.

Jak to řešit?

Překvapivě jednoduše.

Pokud jako potenciální návštěva malého miminka máme aktivní infekci jakéhokoliv druhu, raději zůstaneme doma, zejména pokud je dítě mladší než měsíc.

Jako rodiče můžeme požádat návštěvu, aby se vyhnula líbání našeho miminka. Pokud návštěvě opravdu záleží na jeho blahu, jistě prosbu pochopí. A my bychom se určitě neměli cítit nevhodně, že přeháníme.

Nejlepší možností je samozřejmě nezatěžovat miminko rizikem vůbec. Ale pokud se z nějakého důvodu nemůžeme návštěvě vyhnout, následující kroky mohou nebezpečí infekce výrazně snížit.

  1. Ihned po příchodu si důkladně umyjeme ruce.
  2. V žádném případě nelíbáme miminko na ústa nebo obličej. Raději si vybereme jednu nožku nebo zátylek.
  3. Všechny případné vlastní opary překryjeme. Herpes představuje pro velmi malé děti obzvlášť velké nebezpečí.
  4. V případě respiračního onemocnění si nasadíme roušku a vyhneme se blízkému kontaktu s miminkem.

Suma sumárum

Děti jsou velmi náchylné k infekcím.

Ačkoli jim svými pusinkami projevujeme lásku, vystavujeme je tak současně velkému riziku. Aplikovat prevenci je i v tomto případě výrazně vhodnější, efektivnější, zdravější atd. než čelit důsledkům. Navíc domluvit se předem s vítanými hosty z řad příbuzenstva bude jistě mnohem jednodušší, než později řešit hosty nevítané. S těmi by pak už komunikace byla pravděpodobně mnohem složitější.

Zdroje: vlasta.cz, sciencealert.com, emimino.cz