Obrázkový vtip o Vánocích rozplakal 90 % lidí. Ukápne vám také slza?
Vánoce jsou čas dojímání. Zatímco někteří jsou pevní jako skála a jen tak něco je nedojme, jiným stačí opravdu málo. Tento obrázkový vtip přitom rozplakal většinu lidí. Nutno dodat, že v tomto případě mnohdy nešlo o slzy dojetí, ale slzy plné smíchu. A ten je v tuto nostalgickou dobu plnou emocí více než potřeba.
Na první pohled to vypadá opravdu legračně, ale když se nad vtipem zamyslíte, zase tak vtipné to není. A dost možná bychom při pohledu na obrázek měli opravdu plakat smutkem. Každé Vánoce totiž přijde fakticky o život spousta stromků. Co na tom, že jsou mnohdy stromky cíleně pěstované jako vánoční, pořídit si živý stromek moc ekologické není. Je však z hlediska ekologie lepší umělý stromek?
Menší uhlíková stopa
Má menší uhlíkovou stopu živý nebo umělý stromek? A co je vlastně pro přírodu lepší? Na první pohled to vypadá, že ekologičtější je živý stromek. Na druhou stranu ten umělý můžete používat několik let opakovaně. Jak to tedy je? Dost možná to většinu z vás překvapí, ale umělé stromky mají nižší uhlíkovou stopu než ty živé. Prokázala to studie z roku 2017. Tu provedla společnost Carbon Trust.Podle výsledků byla spotřeba energie při výrobě umělého stromku o 44 % nižší než kolik jí je potřeba pro vypěstování živého stromku.
Nižší byly také emise, a to o 60 až 90 %. Velkým ale je však doprava. Zatímco živý stromek si lze pořídit na okraji města, umělý stromek k nám pravděpodobně budou muset dopravit z Číny. Každopádně to bude z dost vzdálené lokality. Navíc je třeba myslet také na to, že stromek je potřeba v závěru nějak zlikvidovat. Pokud vám však umělý stromek vydrží deset let, pak se prakticky vyrovnáte živému stromečku dopravenému ze sousedství. Jednoznačně nelze určit, zda je umělý lepší než živý nebo naopak. Ačkoliv vám možná někteří budou tvrdit něco jiného.
Živé stromky z plantáží
Většina živých vánočních stromků na trhu pochází ze speciálních platnáží na lesní i nelesní půdě. Některé stromky však prodávají i Lesy ČR. Je to pro ně však okrajová komodita. Poměr jednotlivých druhů prodávaných státní institucí nelze určit. Lesy České republiky stromky získávají pomocí prořezávek v mlazinách a tak dost záleží na tom, jaké jehličnany jsou v porostech zastoupené.
V každém případě je vhodné si stromek pořídit legálně. Krádeže vánočních stromků totiž lesy poškozují. A zloději se navíc zaměřují na vzácnější a pro les velmi důležité dřeviny jako je například jedle. Zloději vánočních stromků navíc působí nejen ekologickou škodu, ale také ekonomickou. Holé plochy je totiž potřeba opět zalesnit a o vzniklou kulturu se lesníci musí několik let starat. Bohužel se dokonce stává, že si lidé uříznou jen špičku vysokého stromu. Takový strom je však zmrzačený a znehodnocený. Lesníci proti zlodějům bojují chemickými nátěry i ořezávání větví.
Stromky v květináčích
Alternativou k umělým nebo uřezaným stromkům jsou ty z květináčů. Některé stromky prodávané v květináčích se původně pěstovali v zemi a pak byly vložené do květináče. „Není pravděpodobné, že budou mít dlouhou životnost,” uvedl pro BBC doktor Caplat. Mnohem lepší jsou stromky pěstované od počátku v květináči. Celá jejich biologie se totiž podle ekologa přizpůsobila pěstování v těchto podmínkách.
A co to vlastně znamená? Že díky tomu mohou zůstat naživu dlouho. A to znamená, že je lze použít klidně opakovaně. Pokud budete mít štěstí, můžete stromek v květináči umístit na zahradu nebo na terasu a další rok ho opět ozdobit v obývacím pokoji vánočními ozdobami. Stromky pěstované v květináčích sice ještě nejsou tolik rozšířené, ale zdají se být nejekologičtější a nejšetrnější variantou vůbec.
Zdroj: priroda.cz, lesycr.cz, bbc.co.uk