Obluda YangWang U8 ukazuje obrovský náskok Číny. Auto je vodotěsné a má nejpokročilejší pohon 4×4

Přidat na Seznam.cz

Že vám značka YangWang nic neříká? Možná zatím ne, ale je dost možné, že se její jméno rychle rozšíří i v Evropě. Vždyť čínská novinka YangWang U8 je podle výrobce technologicky nejvyspělejší elektrické SUV na světě. Má přelomový pohon 4×4, výkon výrazně přesahující 1 000 koní, voděodolnou karoserii, dokáže se otočit na místě, aniž by se mu protáčela kola, a i s prázdnou pneumatikou dokáže automaticky udržovat přímý směr až do rychlosti 120 km/h, jak uvádí web CarNewsChina.

Čína se rozjíždí neuvěřitelným tempem. Zatímco ještě nedávno překvapivě rychle doháněla tradiční světové automobilky, dnes jim často ukazuje záda, zejména v oblasti elektromobility. Brzy to navíc nebude jen teorie, ale dost možná i tržní realita. Asijský gogant BYD totiž odhalil elektrické SUV YangWang U8 s výkonem 1200 koní.

Jeho jméno sice v Evropě neoslní, ale jde o mimořádně prestižní SUV konkurující nejprestižnějším světovým značkám. S výkonem přesahujícím 1000 koní však jeho výjimečnost teprve začíná.

Díky globálnímu designu a nadčasovým technologiím

Už samotný design vozu prozrazuje důraz na luxus a exkluzivitu. Hranaté 5,3 m dlouhé SUV má rozvor 3 050 mm a každé kolo (rozměr pneumatik 275/60 R20) skrývá samostatný trakční elektromotor s výkonem v rozmezí 220-240 kW (299-326 koní). Celkově tak dosahuje špičkového výkonu až 1 200 k. Raritou je však nový systém řízení trakce využívající vysokorychlostní řídicí síť, která je přibližně 100krát rychlejší než nejlepší současné systémy řízení trakce. Čínský výrobce implementoval do karoserie nejvýkonnější elektroniku používanou v dnešních automobilech, která umožňuje tak precizní řízení trakce kol, že i při defektu jednoho z kol dokáže vůz udržet přímý směr až do rychlosti 120 km/h.

Technologie pojmenovaná Yisifang dokáže dokonce natáčet kola tak, že se vůz může na místě otočit o 360°, aniž by se kola protáčela. Nakolik tato tvrzení odpovídají realitě a co je spíše marketing, je těžké odhadnout, ale pravdou je, že YangWang překvapuje i mnohé další. Například svou schopností brodit se. Konstruktéři totiž dokonale utěsnili nejen jeho trakční elektromotory, ale i karoserii. Tvrdí, že tak důkladně, že vůz dokáže plavat na vodě. Cenu vozu zatím výrobce neoznámil.

Zdroj: redakce, carnewschina.com