Obloha 12.1. nabídne šílenou podívanou. Vše uvidíte pouhým okem
Lednová obloha nabízí opravdu krásnou podívanou. Podle Astronomického ústavu AV ČR nabídne pohled na takřka všechny planety Sluneční soustavy. Bojíte se, že nemáte vybavení, tudíž nic neuvidíte? Nebojte se, odborníci slibují, že útvary budou pozorovatelné pouhým okem.
Samozřejmě, že pouhým okem nemůžeme spatřit vše, co bude na obloze viditelné. Nicméně spatřit můžete Mars, Jupiter, Venuši a Saturn. Na zbytek bude potřeba teleskop, případně vysoce výkonný binokulární dalekohled. Pokud tedy chcete vidět také Uran a Neptun, musíte k tomu mít vybavení.
Merkur bude chybět
„Chybět bude pouze Merkur, který byl vidět jen počátkem měsíce ráno velmi nízko nad jihovýchodním obzorem, neboť k jeho největší západní elongaci došlo na konci předcházejícího roku,” popisuje Astronomický ústav AV ČR. Podle všeho naopak nejjasnější objektem na obloze bude Venuše. Ta by podle všeho měla maxima jasnosti dosáhnout dokonce až v polovině února.
Mars by se měl dočkat opozice se Sluncem. Nejmenší vzdálenost bude Zemi a Mars dělit 12. ledna 2025 ve tři hodiny odpoledne. Jasnost planety bude velká. Jasnější však bude Jupiter. „Jeho opozice nastala v prosinci minulého roku, a tak je na obloze po většinu noci kromě rána,” vysvětlují odborníci na zmíněném webu.
Jak zjistit, kdy oblohu sledovat
Je jasné, že planety nebudou viditelné každý den a po celou dobu. Správný čas však mohou napovědět moderní mobilní aplikace. Vhodná je například Sky Planet. Stáhněte si ji do svého mobilního telefonu, aby vám žádný útvar na obloze neutekl. Navíc si díky aplikaci budete jisti, že opravdu pozorujete planetu a ne hvězdu.
A kde je ideální planety pozorovat? Ve městě to optimální není. Ideální je samozřejmě místo bez světelného znečištění. Skvělá je na to například Jizerka. Nicméně tam vám bude v noci v tomto ročním období poměrně zima. Jedinou možností je tak ubytovat se přímo v osadě a v noci se vydat pozorovat oblohu.
Nejlepší den na pozorování
Pozorovat oblohu můžete samozřejmě po celý první měsíc roku. Nejideálnější je však údajně 21. ledna po setmění. Další podobný úkaz však můžete vidět až za opravdu dlouhou dobu. Hovoří se nejdříve o datu 9. září 2040. Následné datum je určené na 1. března 2080. Takže tento měsíc je to opravdu jedinečná příležitost.
Pokud vám však nejde čistě jen o planety, určitě bude ještě v letošním roce, co pozorovat. Ačkoliv začátek roku byl opravdu bohatý na úkazy. První polární záře roku 2025 totiž přišla hned první den nového roku. Bohužel však na večerní dobu vyšel také příchod frontální oblačnosti a tak mnoho lidí pravděpodobně novoroční záři vůbec nevidělo.
Co nás ještě čeká?
Zimní obloze bude dominovat Orion bojující s Býkem. Oriona bude doprovázet Velký pes s nejjasnější hvězdou oblohy Sirius. To vše v únoru, kdy ještě budou k vidění také planety. V březnu se pak můžete těšit na pozorování měsíce. Pokud náhodou budete 14. března mimo Evropu, můžete pozorovat zčervenání Měsíce. Z našeho území bude bohužel viditelné jen částečné zatmění. Kolem jarní rovnodennosti pak budete moci pozorovat takzvané zvířetníkové světlo.
Jde o sluneční světlo rozptýlené na částicích meziplanetární hmoty v rovině Sluneční soustavy. Částice pocházejí především z meteoritů nebo z ohonů komet. Jednoduše lze říci, že jde prach okolo Slunce soustředěný do rozsáhlého disku. A proč ten zvláštní název? Proto, že částice jsou rozprostřené hlavně v rovině Sluneční soustavy a ekliptiky.
Zdroj: asu.cas.cz, refresher.cz, astro.cz