Nový trend v bydlení. Češi rozprodávají majetek, vše začne už v lednu 2025
V posledních letech se trh nemovitostní mění závratnou rychlostí. Jedním z fenoménu současné doby je, že se Češi hromadně vrací k žití v chatě. Přitom ještě poměrně nedávno chaty sloužily pouze jako rekreační objekt, kam jsme utíkali z ruchu velkoměsta.
Výrazně se na tomto trendu podílela pandemie COVID-19, která změnila náš pohled na způsob života. Lidi si začali více vážit spojení s přírodou a začali se tak stěhovat mimo ruch měst. Každý z nás zná určitě alespoň jednu rodinu, které se během pandemie přestěhovala na chatu. A mnohé z nich tam již zůstaly. I jeden z našich čtenářů se během lockdownu rozhodl prodat svůj byt v centru Prahy a přestěhovat se raději do rodinné chaty u Berouna.
Rozhodování ovlivňují také rostoucí náklady na bydlení
Svůj podíl na stěhování z domů do chat mají i stále vyšší ceny nemovitostí ve městech a náklady, které dosahují rekordních hodnot. Pro mnoho domácnosti je tak bydlení v chatě značnou úlevou pro rodinný rozpočet. I přesto, že jejich ceny také rostou, nejsou zdaleka tak drahé jako bydlení ve městě. Dříve navíc hrozilo, že pokud se přestěhujeme do chaty na venkov, nenajdeme tu práci. Během pandemie však došlo k rozmachu home office a řada lidí se tak rozhodla využít možnosti pracovat z domova i nadále. Jediné, co jim k práci stačí, je počítač a připojení k internetu, které lze bezproblémově obstarat i na venkově.
„Poslední dva roky nám navíc ukázaly, že dokážeme strávit dovolenou i v Česku. Dříve si to mnozí z nás neuměli představit, vnímali dovolenou jen jako únik do zahraničí, až potom mohl přijít zaručený odpočinek. Dovolená je stejně jako chataření určitý stav mysli. Když se přepneme do tohoto moodu, je úplně jedno, jestli jsme v Orlických horách nebo na Istrii,“ řekla v rozhovoru pro web archizoom.cz Lenka Sršňová.
Roli hraje také nostalgie a touha po jednoduchém životě
Pro mnoho lidí jsou chaty symbolem dětství, klidu a pohodlí. Jestliže je tak trápí uspěchaný život plný stresu, není divu, že se obracejí ke klidnějšímu životnímu stylu na chatě. Ty dnes navíc nejsou pouze skromnými příbytky na léto. Díky moderním rekonstrukcím, dostatečnému zateplení a vybavením moderními technologiemi jsou obyvatelné po celý rok.
Prodej domu nebo bytu ve městě často přináší výraznou finanční úlevu a možnost investovat do úprav starší chaty. Chaty ve většině případů slibují nižší provozní náklady než velké rodinné domy. Nezapomeňte zvážit využití alternativních zdrojů energie, jako jsou solární panely, díky kterým budou provozní náklady o to nižší.
„Já bych neměnil, je tu klid, a abych platil hypotéku na barák a dalších třicet let splácel, to mě ani nenapadne. Já chci žít,“ zmiňuje bankovní úředník z Prahy v rozhovoru pro Radiožurnál.
Lidé na venkově jsou přátelštější
Ačkoliv to není pravidlem, obvykle jsou lidé na vesnici milejší, než jak je tomu v případě sousedských vztahů ve městě. Lidé v chatkách více spolupracují a vzájemně si pomáhají. Pozitivní zprávou také je, že pobytem na chatě můžete šetřit i jinými způsoby, než kterým jsou nižší provozní náklady na chod domácnosti. Například si na zahradě pěstujte vlastní zeleninu, bylinky a ovoce. Mnozí si také pořizují slepice na vejce nebo jiné drobné zvířectvo. Nejenže ušetříte na nákupech, ale také svému tělu dopřejete kvalitnější potraviny. Bydlení na chatě tak může být levnější, šetrnější k přírodě i klidnější.
„Může za to trochu covid-19, ale především je to levnější varianta bydlení, o kterou je velký zájem. Hypotéky sice zdražují, to možná odradí některé lidi od nákupu, ale pokles cen nepředpokládám, protože poptávka stále převyšuje nabídku,“ dodává pro Radiožurnál pražský bankovní úředník.
Zdroje: apartmenttherapy.com, archizoom.cz, radiozurnal.rozhlas.cz,