Nové osvětlení Mercedesu bude ukazovat, kdy vůz jede autonomně. Bude to stát 50 000 ročně

Přidat na Seznam.cz

Mercedes zavádí novou technologii autonomního řízení třetí úrovně s názvem Drive Pilot. Aby usnadnila život ostatním účastníkům silničního provozu, dostala jí vybavená vozidla nové osvětlení.

Značka Mercedes Benz zavádí nejnovější a nejpokročilejší systém autonomního řízení třetí úrovně s názvem Drive Pilot. Díky této technologii bude vůz schopen za určitých podmínek jezdit zcela autonomně, bez nutnosti dohledu řidiče. Aby však ostatní účastníci silničního provozu v daném okamžiku poznali, že se vůz pohybuje s aktivním systémem, vybavil jej výrobce novým barevným osvětlením, píše portál Arstechnica.

Nová technologie byla schválena v USA, konkrétně v Kalifornii a Nevadě, a také v Německu. To znamená, že ji lze používat zcela legálně. Řešení má však určitá omezení, vynucená úrovní jeho vývoje a dopravními předpisy. Lze jej tedy používat pouze na dálnicích a pouze při určitých rychlostech.

Technologie ještě není plně vyvinuta. Proto, aby ostatní řidiči viděli, že projíždějící vůz má aktivovaný systém autonomního řízení, bude to vozidlo signalizovat speciálním osvětlením. V předních a zadních světlech a zrcátkách se objevila přídavná světla tyrkysové barvy. Ta se mají rozsvítit vždy, když je aktivován systém Drive Pilot.

Systém Drive Pilot je k dispozici u elektrických modelů řady EQS a také u vlajkové lodi, modelu třídy S. Jeho používání však není zdarma. Stejně jako v případě autopilota, který nabízí americká Tesla, je spojeno s dalšími poplatky. Kromě toho, že majitel vozu platí za přítomnost samotného systému v seznamu výbavy, musí si pořídit předplatné, které stojí 2 000 eur ročně, tedy téměř 50 000 korun.

Zdroj: Arstechnica