Nová realita. Ropný gigant prodává čerpací stanice a zbavuje se jich kvůli výstavbě nabíječek pro elektromobily

Přidat na Seznam.cz

Společnost TotalEnergies prodává čerpací stanice v Evropě a předznamenává tak velkou změnu. Třetí největší provozovatel čerpacích stanic v Německu tak končí svou činnost, francouzský gigant prodává všechny své pobočky v zemi. To znamená, že se společnost jen v Německu zbavuje téměř 1 200 čerpacích stanic. Ty přejdou do rukou společnosti Couche-Tard. Pod značkou TotalEnergies by však měly fungovat ještě nejméně pět let – přinejmenším tak dlouho, dokud jim Total hodlá dodávat pohonné hmoty. Kterých dalších zemí se prodej týká?

Dohodnutá transakce mezi společnostmi TotalEnergies a Couche-Tard ovlivní trh čerpacích stanic i v dalších zemích. V Nizozemsku Couche-Tard prodá 392 čerpacích stanic. V Belgii a Lucembursku bude nyní 619 poboček společnosti TotalEnergies provozovat společný podnik obou společností, jak uvádí web Bild.

Odchod od čerpacích stanic souvisí s klimatickou neutralitou, o kterou usiluje EU, a s plánovaným (i když zatím neschváleným) ukončením prodeje nových automobilů se spalovacími motory od roku 2035. To přimělo společnost TotalEnergies rozhodnout o své síti čerpacích stanic v Evropě. Ta v posledních letech utrpěla ztráty příjmů v důsledku poklesu prodeje pohonných hmot. Elektromobily nemohou tento výpadek příjmů nahradit, protože je motoristé často nabíjejí doma nebo v podnicích, tedy mimo čerpací stanice.

Změna je na dohled

V důsledku toho by se čerpací stanice měly v budoucnu proměnit v místa, která budou místo pohonných hmot klást důraz na obchody, restaurace, služby zákazníkům a poskytování prostoru pro odpočinek motoristů během cesty.

Proto se společnost TotalEnergies rozhodla spolupracovat s firmou Couche-Tard, která má s provozováním obchodů se smíšeným zbožím umístěných vedle čerpacích stanic bohaté zkušenosti.

Místo tradičních čerpacích stanic se chce TotalEnergies zaměřit na budování infrastruktury pro elektromobily, a to buď ve velkých městech, nebo podél klíčových dopravních tepen.

Zdroj: redakce, bild.de, Finanzen