Nissan má zajímavý nápad na použité baterie do elektromobilů. Našel pro baterie nové využití

Přidat na Seznam.cz

Společnost Nissan představila zajímavý nápad na využití použitých baterií, které pohánějí elektromobily. Přemění je na přenosné zdroje energie, ideální v době přírodních katastrof, píše portál GO.

Baterie v elektromobilech jsou po několika letech používání již nevhodné pro pohon vozidla. Stále si však uchovávají poměrně hodně energie. Jejich vyhození by bylo plýtváním surovinami použitými při výrobě, a proto se takovým bateriím stále častěji dává nový život. Nissan přišel se zajímavým nápadem na jejich využití.

Japonská automobilka se společně se společnostmi JVCKenwood Corp. a 4R Energy Corp. rozhodla dát druhý život bateriím z modelu Nissan Leaf. Celkem bylo vyrobeno více než 650 000 kusů tohoto modelu. Přestože mnohým z nich již skončila životnost, jejich baterie jsou stále funkční a mohou být použity k jinému účelu.

Japonský gigant z nich vyrábí přenosné zdroje energie. Taková powerbanka váží 14,4 kg a skládá se ze dvou článkových modulů, kterých má Leaf na palubě 48. Z jedné autobaterie tak lze vyrobit až 24 takových powerbank, které jsou na japonském trhu k dostání za cenu 170 500 jenů, tedy 24 100 Kč. Než se baterie dostanou do přenosných napájecích systémů, jsou samozřejmě testovány z hlediska bezpečnosti a výkonu. Přitom si stále zachovávají 80 % své původní kapacity.

Nissan tvrdí, že takové powerbanky jsou skvělé pro napájení malých zařízení. A mohou také sloužit jako banky energie vyrobené domácími solárními panely. Kromě toho se budou hodit při přírodních katastrofách, kdy dojde k přerušení dodávek energie. Pak je lze použít například k nabíjení telefonu.

Společnost je zatím prodává pouze v Japonsku. Není známo, zda je plánuje uvést i na jiné trhy. Samozřejmě je třeba mít na paměti, že tyto baterie mají poměrně malou kapacitu, takže někdy může být lepší pořídit si generátor energie, zejména pokud žijete v oblasti, kde je vysoké riziko spadlého elektrického vedení.

Zdroj: GO