Nikdy neperte ručníky s aviváží, radí odborníci. Zničíte je
Před praním se dávají do pračky různé prací prostředky, které mají zajistit čistou látku, její nadýchanost a vůni. Mnohokrát ale tyto prostředky vůbec nefungují a ručníky i povlečení zůstanou špinavé. Vyzkoušejte proto jiný způsob praní a budete se těšit z voňavých a čistých ručníků i povlečení.
Osušky a povlečení patří mezi věci, které potřebujeme každý den. Nikdo se však nechce utírat s nepříjemně tvrdou látkou nebo si lehat pod peřinu s povlečením, které vám není příjemné na dotek. Za většinu potíží s těmito textiliemi stojí špatné praní. Rychlé praní, nepoužívání kvalitních prostředků a mnoho dalších chyb může za to, že byste vaše povlečení i ručníky nejradši vyhodili. Než tak učiníte, zkuste ještě jinou metodu praní.
Ručníky z přírodního materiálu vás nadchnou
Abyste si odteď nekupovali osušky, které vás poté akorát zklamou, při výběru volte vždy ty z bambusového vlákna. Kromě toho, že díky přírodnímu materiálu jsou krásně měkké, tak jsou navíc antibakteriální a i po několika použití nezapáchají. Bambusové ručníky mají skvělou savost se není potřeba je prát často.
Klasika, která nikdy nezklame
Mezi nejběžnější a nejpoužívanější ručníky, které nejsou drahé, patří froté. Vlákna jsou delší a tím zajišťují skvělou savost. Ve složení se nachází bavlna nebo bavlna i bambus.
Bavlněné ručníky jsou stejně příjemné jako bavlněné oblečení
Dalším materiálem, který je při doteku s pokožkou velmi příjemný, je bavlna. Největším problémem této látky je to, že pokud v koupelně pořádně nevětráte a máte v této místnosti vlhko, začne látka brzy zapáchat.
Vyberte si kvalitní povlečení, aby se vám lépe usínalo
Mezi velmi příjemné a kvalitní povlečení patří: saténové (dražší), bavlněné, jersey (v létě chladí a v zimě hřeje), krepové (nemusí se žehlit).
Jak prodloužit životnost ručníků i povlečení?
Mezi zásady, které byste měli dodržovat, abyste prodloužili životnost ručníků a povlečení, patří: správný způsob praní, správné sušení, pravidelná údržba, včasné praní a také správné skladování.
Až budete sušit ručníky či povlečení, vždy myslete na to, že potřebují dostatek prostoru a také je důležité je zavěsit volně. V případě, že byste používali sušičku, nastavte na ní nižší teplotu a kratší dobu sušení. Místo, kde budete prádlo sušit, by nemělo být na sluníčku, jelikož by mohlo dojít ke ztrátě barev.
Pro skladování zvolte raději suchá či dobře větraná místa
Uložení povlečení a ručníků do uzavřené skříňky, která se nachází ve vlhké místnosti, nezpůsobí nic hezkého. Látky začnou brzy zapáchat a vámi použitá aviváž už nebude vonět. Místo toho budete cítit zatuchlinu. Skladujte proto ručníky i povlečení v suchých místnostech nebo na poličce.
Frekvence praní vás překvapí
Určitě už jste někdy přemýšleli nad tím, jak často prát ručníky nebo povlečení. Občas to někteří lidé řeší tak, že vše vymění až v moment, kdy už látka nepříjemně zapáchá. Tento způsob však není příliš vhodný. V ručnících i na povlečení se hromadí bakterie, které nejsou pouhým okem viditelné a lidé si tak myslí, že je prádlo stále čisté. V letním období ale může spící osoba vypotit až 1 litr potu. Z tohoto důvodu je potřeba ručníky a povlečení prát alespoň 1x týdně.
Jak vyprat povlečení a ručníky, aby byly dokonale čisté?
Než se pustíte do praní, roztřiďte si osušky podle barev. Do pračky nikdy nedávejte velké množství ručníků. Mnohem lepší je menší počet, protože se lépe vyperou. Až budou osušky v pračce, přidejte prací prostředek. S tím také můžete šetřit, protože větší množství není potřeba. Jestliže jste zvyknutí, že po pracím prostředku přidáte i aviváž, přestaňte s tím.
Právě aviváž snižuje savost, což je u ručníků nežádoucí. Místo aviváže přidejte ocet. Ten odstraní bakterie a ještě zajistí, že budou osušky po vyprání měkké. Teplotu nastavte na 60 °C nebo podle štítku a můžete pustit prací program. Uvidíte, že po vyprání tímto způsobem budou ručníky mnohem příjemnější a čistější.
Zdroje: amp.cnn.com, bbc.com, sciencefocus.com