Největší viník vysokých účtů za elektřinu. Navíc ho doma nikdy nevypínáte
Za největší žrouty elektřiny bývá považována lednice, televize, myčka, sušička. Existuje však jeden skrytý žrout, kterého nevidíte a který může způsobit výrazný nárůst vaší faktury za elektřinu. Skrývá se totiž pod vašima nohama.
Moderní technologie nám hodně usnadňují život. Často nám také přinášejí neočekávané náklady. To je velmi nepříjemné zejména v době, kdy se klade důraz na energetickou efektivitu. Rostoucí ceny elektřiny nás nutí přemýšlet kde ušetřit. Je proto nutné odhalit největšího žrouta elektřiny.
Drahé pohodlí
Teplo vycházející z podlahy příjemně hřeje nohy. Dokonce ani podlaha v koupelně nestudí. Elektrické podlahové topení sice nabízí pohodlí. Cena za něj je však vysoká. Hlavní nevýhodou elektrického podlahového topení je cena elektrické energie.
Žijete-li ve starším domě nebo bytě, kde teplo uniká každou škvírou, elektrické topení se vám hodně prodraží. Při pohledu na vyúčtování za elektřinu se vám udělá špatně.
Bydlíte-li v panelovém domě, je elektrické podlahové topení většinou zbytečným luxusem, který vás stojí peníze navíc. Pokud bydlíte v prostředním patře, získáváte nemalou část tepla od sousedu, kteří bydlí pod vámi.
Levná není ani instalace
Pořádnou díru do vašeho bankovního účtu vám udělá již samotná instalace elektrického topení. Jen za materiál zaplatíte 500 až 900 Kč za každý metr čtvereční. K tomu je třeba ještě připočítat náklady na práci a cena se může vyšplhat až na 1500 Kč za každý metr čtvereční.
Přesto se nedoporučuje šetřit na instalaci. “Pokud elektrický systém podlahového vytápění nainstalujete svépomocí, ušetříte na mzdových nákladech. Nicméně, je nutné si uvědomit, že oprava chyb nebo konstrukčních problému není tak levná a jednoduchá, takže doporučujeme obrátit se ke kvalitnímu dodavateli a najmout si profesionály,” upřesňuje Lukáš Novák na webu Qjob blog.
Druhy elektrického podlahového topení
Při pořizování elektrického podlahového topení máte na výběr ze dvou nejčastějších variant. Z topného kabelu nebo topné rohože. Na trhu lze najít také topnou fólii. Ta je určena pouze pro tenkou a suchou instalaci pod měkké podlahové krytiny.
Jak pracuje elektrické podlahové topení
Při vytápění kamny nebo radiátory je rozdíl teplot vzduchu mezi podlahou a stropem až 8 °C. U podlahového topení teplý vzduch sálá od země, proudí pomalu do všech míst. Další výhodou je možnost ho položit v celém domě či bytě i jeho instalace do méně přístupných míst, jako je například okolí kuchyňské linky.
Lze ho položit téměř pod jakoukoli krytinu, laminát, vinyl, keramickou dlažbu. Jak je to se dřevem, říká Milan Mrkáček z firmy Kratochvíl parket profi: „Podlahové vytápění bych nedoporučoval pod masivní dřevo, protože má vysoký tepelný odpor a také tento materiál více pracuje s ohledem na střídání teplot. Mohou se tvořit spáry.“
U elektrického podlahového topení nedochází k víření prachu, což ocení především alergici. Samozřejmostí je možnost nastavení teploty.
Elektrické podlahové topení vám nejen udělá díru do peněženky
Elektrické podlahové topení může nejen zruinovat váš finanční rozpočet. Pokud pustíte topení na nejvyšší stupeň, může dojít k defektům podlahy. „Některé typy podlah vyžadují postupné natopení na začátku topné sezóny, např. za 24 hodin je dobré zvýšit teplotu o pět stupňů. Když se termostat pustí na vysokou teplotu hned, může podlahu poškodit,“ vysvětluje Daniel Čabrada z firmy Quick-Step.
Kdy není největším žroutem elektřiny
Elektrické podlahové topení je v některých případech efektivní. Jedná se o dobře zateplené domy, kde potřeba vytápění nepřevyšuje70 kWh/m² ročně. Hodí se také tam, kde je nutné doplňkové vytápění jen v některých místnostech, například v kuchyni nebo v koupelně.
Zdroj: sportdenik.cz, novinky.cz, homebydleni.cz