Největší světová záhada nebyla dodnes vysvětlena. Budete mít husí kůži
Bohatá civilizace plná vzácných kovů, vzdělaní lidé a stát, který postihla katastrofa. Záhada této ztracené země vás dostane. O jakou zemi se jedná?
Svět je plný různých záhad, které nikdy nebyly vyřešeny. Tahle je ale něčím výjimečná. Jedná se totiž o ztracený kontinent, který nikdy nebyl nalezen. První zmínka o tomto místě pochází od řeckého filozofa Platóna. Má se jednat o vyspělou civilizaci, která se ztratila pod hladinou moře. Už víte, o jaké město se jedná?
Město ztracené v moři
Různé zdroje uvádí různé informace. V některých se říká, že je toto místo pouze městem, jiné zase, že se jedná o celý stát nebo dokonce kontinent. Jedno je však jisté. Jedná se o bájné místo, které se nikomu nepodařilo nalézt. Možná už je vám jasné, o co se jedná. V tomto článku se budeme zabývat záhadnou Atlantidou. Místem, o kterém hovořil sám Platón. Hledači tajemství se tuto oblast snaží objevit už více než 2300 let. Zatím však neúspěšně.
Zánik vlivem přírodní katastrofy
Legenda o bájné Atlantidě sahá k řeckým filozofům, hlavně k Platónovi, který ji popisuje ve svých dialozích Timaios a Kritias. Ty vznikly kolem roku 360 př. n. l. Právě Atlantida je pro Platóna velmi významná, jelikož popisuje jeho představy o ideálním státě. Atlantidu však podle některých dostupných zdrojů postihl nemilý osud. V roce 9600 př. n. l. ji měla postihnout přírodní katastrofa, která zapříčinila její zánik.
Bájné město totiž mělo zasáhnout zemětřesení, které trvalo celý den a celou noc. Kvůli tomu měla být Atlantida potopená do moře. Někteří lidé se však domnívají, že si Platón Atlantidu pouze vymyslel, aby posílil své představy o ideálním státu. Kde je pravda, se však stále nepodařilo dokázat.
Bohatá a vyspělá civilizace
Podle dialogů, které Platón napsal, měla být Atlantida plná bohatství. Mělo se jednat o hustě obydlenou oblast, ve které žili poměrně bohatí lidé. Bohatí byli hlavně proto, že nikdy netrpěli nouzí. Jako stát však byli také bohatí na nerostné bohatství, jako bylo zlato, stříbro a tajuplný kov jménem oreichalkos.
Disponovali velmi úrodnou půdou a na jejich území měla pobíhat různá zvířata a růst exotické rostliny. Půda byla dokonce tak úrodná, že obyvatelé Atlantidy mohli podle Platóna sklízet úrodu dvakrát do roka. K tomu také přispívaly velmi dobře umístěné zavlažovací kanály.
Poseidonův palác jako symbol státu
Lidé tohoto státu byli považováni za ctnostné a vzdělané, kteří si vážili všeho, co mají. Uměli využívat složité technologie a zároveň dokázali ovládat všechny přírodní síly. Jejich pýchou bylo hlavní město, ve kterém se na kopci uprostřed města tyčil Poseidonův palác. „Tento chrám má být asi 200 metrů dlouhý a 60 metrů široký. Tedy asi o polovinu větší, než je katedrála sv. Víta na Pražském hradě,” dodává server epochaplus.cz. Chrám měl být obložen všemi vzácnými kovy a lemován sochami božstev. Měl symbolizovat bohatství celého ostrovního státu.
Kde se Atlantida potopila?
Lidé, kteří věří, že Atlantida opravdu existovala, se ji snažili nalézt. Díky tomu započaly nekončící spekulace o tom, kde se může tento bájný stát nacházet. Experti se nejčastěji shodovali na místech jako je Antarktida, Bolívie, Malta, Karibik nebo Turecko. Sám Platón však ve svých publikacích přesně uvedl místo, kde se Atlantida nachází.
Podle jeho slov se za „sloupy Héraklovy” schovával ostrov, který byl větší než Libye a Asie dohromady. Jinými slovy byl pod zmíněnými sloupy myšlen Gibraltarský průliv. Atlantida by se tedy měla nacházet v Atlantském oceánu, konkrétně za Gibraltarským průlivem u vstupu do Středozemního moře. I přes tento podrobnější popis a snažení se o její nalezení však Atlantidu doposud nikdy nikdo nenašel.
Aktuální informace o Atlantidě v roce 2025
„Čas od času archeologové a historici najdou důkazy – bažinaté, prehistorické město v pobřežním Španělsku; podezřelý podmořský skalní útvar na Bahamách – to by mohlo být zdrojem příběhu o Atlantidě. Z těchto míst je nejširší přijetí řecký ostrov Santorini (starověká Thera), napůl ponořená kaldera vytvořená masivní sopečnou erupcí ve druhém tisíciletí před naším letopočtem, jejíž tsunami možná urychlilo kolaps minojské civilizace na Krétě,“ uvedl web History.com již v roce 2018.
Jaká situace je ale dnes? V roce 2024 byla vydána zpráva, že se Atlantida může nacházet v Azovském moři. Před tisíci lety měla být zaplavena mořem v důsledku tání ledovců. V roce 2025 tedy ještě stále nemáme žádný jasný vědecký důkaz, kde tuto bájnou říši hledat a kde se může nacházet. Zatím se jedná stále o pouhé domnívání výzkumníků a badatelů.
Zdroje: zpravy.aktualne.cz, cs.wikipedia.org, history.com, epocha