Nejrychlejší auta na čtvrt míli. Bugatti nemá v tomto odvětví prvenství a budoucnost patří elektrice

Přidat na Seznam.cz

Čas z nuly na 100 km/h byl dlouho předmětem sporu jako měřítko zrychlení. Skutečnost je taková, že je to nejlepší způsob, jak vyjádřit schopnost vozu zrychlit. Ale také ideální způsob, jak hovořit o výkonu silničního vozu, který nezahrnuje návštěvu okruhu s velkou variací zatáček, sadou měřicích přístrojů a hromadou grafů.

Druhým nejlepším údajem o tom, jak rychle auto dosahuje svého maximálního výkonu, je čas na čtvrt míle (400 metrů), protože je skutečnou formou motoristického sportu. S tím, jak se budou rozšiřovat elektromobily, jako je Tesla Model S Plaid, může být čas 0-100 kmh při jejich neskutečném zrychlení z dráhy zastaralý. Takže v rámci přípravy na naše nové elektrické vládce čtvrtmíle a do doby, než se běh na půl míle stane všudypřítomným, vám přinášíme několik nejrychlejších vozů na čtvrt míle z továrny v roce 2022. Říkáme některé, protože limitované sériové vozy, jako je Koenigsegg Jesko, nemají u renomovaných zdrojů zaznamenané časy na čtvrt míle a pravděpodobně ani nebudou, pokud jim někdo nepůjčí svůj hyperautomobil za 68 milionu korun a jeden ze 75 kusů.

Porsche 911 Turbo S s odlehčeným paketem – (9,9 sekundy)

Dosud nejrychlejší vůz značky Porsche je neuvěřitelně rychlý podle všech měřítek. Podle nezávislých testů zrychlí na čtvrt míle za 9,9 sekundy při rychlosti 240 km/h. Pokud chcete zrychlit z 0 na 100 km/h, 911 Turbo S Lightweight s 3,7litrovým plochým šestiválcem a bláznivě rychlou osmistupňovou dvouspojkovou převodovkou to zvládne za pouhých 2,1 sekundy. Na čtvrt míle se Porsche vyrovná McLarenu Senna, ale nejvíce do očí bijícím faktem je, jak rychle Turbo S Lightweight pokoří hranici 50 kilometrů za hodinu. Z nuly na 50 km/h za 0,8 sekundy je naprostá bomba.

McLaren 720S (9,9 sekundy)

McLaren 720S je fenomenální vůz, pokud jde o přilnavost a ovladatelnost, ale je také schopen zajet čtvrt míle pod deset sekund. Toto číslo pochází z nezávislých testů a překonává tvrzení samotného McLarenu, který uvádí 10,3 sekundy. Dvakrát přeplňovaný motor V8 má výkon 710 koní a vůz váží pouhých 1400 kg. Z nuly na 100 km/h zrychlí za 2,9 sekundy a na čtvrt míle dosáhne rychlosti 238 km/h. McLaren 765LT s limitovanou verzí 720 je o něco lehčí, ale disponuje výkonem 755 koní a čtvrtmíli zvládne za pouhých 9,419!

Tesla Model X Plaid (9,83 sekundy)

Naším prvním plně elektrickým vozem na seznamu je crossover. Tak rychlé se elektromobily ukazují být. Na sportovnějších pneumatikách byl zaznamenán čas i pod devět sekund, což je šílenství, které se zřejmě dříve či později stane novou normou. Při jízdě za 9,83 sekundy překročil crossover Tesly hranici rychlosti 236 km/h a celkový čas je rychlejší než Teslou udávaných 9,9 sekundy.

Ferrari SF90 Stradale (9,5 sekundy)

Ferrari není prvním výrobcem, který by vás napadl, pokud byste měli jmenovat plug-in-hybridní vozidlo, ale tady je. Model SF90 Stradale přidává ke dvěma turbodmychadly přeplňovanému osmiválci tři elektromotory a dosahuje tak kombinovaného výkonu 986 koní. Díky okamžitému točivému momentu elektromotorů a dlouhým nohám osmiválce dosahuje SF90 Stradale rychlosti 240 km/h při čtvrtmíli za 9,5 sekundy. A ano, je to rychleji než drahé LaFerrari a je těžké uvěřit, že tento supersport je již tak zastaralý. LaFerrari zvládlo svou čtvrtmíli za 10,738 sekundy.

Bugatti Chiron Sport (9,4 sekundy)

Bugatti Chiron Sport se svou konstrukcí výrazně přiklání k maximální rychlosti. Čtyřmi turbodmychadly přeplňovaný motor W16 o výkonu 1577 koní a točivém momentu 1180 Nm však zdaleka není pomalý. Čtvrt míle ujede za pouhých 9,4 sekundy při rychlosti 260 km/h. S úžasnou stabilitou samozřejmě pokračuje i po této rychlosti a do knihy rekordů až do rychlosti kolem 458 km/h. Podle Andyho Wallace, závodního jezdce, který s Chironem dosáhl rychlosti 490 km/h, je v této chvíli nutné začít si dávat pozor na vstupy kvůli setrvačnosti, která způsobuje gyroskopický efekt kol.

Tesla Model S Plaid (9,23 sekundy)

Díky elektrickému pohonu má svět sedan, který z továrny ujede čtvrt míle za devět sekund. Tři elektromotory dodávají na všechna čtyři kola výkon 1020 koní a rozjede se i přes hmotnost přes dvě tuny. Tesla tvrdí, že si Plaid udržuje výkon 1000 z 1020 koní až do rychlosti 320 km/h, ale na čtvrt míle dosáhne rychlosti 233 km/h. Bohužel, stejně jako u Modelu X Plaid, abyste se tam dostali, musíte se proklikat nabídkami, abyste našli launch control (funkce pro rychlý rozjezd), jenže ten se jmenuje „Drag Strip Mode“, a pak čekat osm až patnáct minut, než se akumulátor zahřeje na optimální teplotu.

Rimac Nevera (8,58 sekundy)

Nejrychlejší auto na čtvrt míle můžete mít za 57 milionu korun, a to pouze v případě, že jste jedním ze 150 lidí na seznamu. Pokud ano, pak můžete mít elektromobil, který přímo z továrny vymaže všechno na silnici. Při jízdě na závodní dráze Famoso Raceway v kalifornském McFarlandu zaznamenal Nevera rychlost na čtvrtmíli 270 km/h, z nuly na 100 kmh/hzrychlil za pouhých 1,9 sekundy, a to i na sériových pneumatikách Michelin Pilot Sport 4S.

Zdroj: carbuzz.com