Nejprodávanějším vozem v Evropě byla opět elektrická Tesla. Špatně si nevedly ani spalovací motory

Přidat na Seznam.cz

Nejprodávanějším vozem v Evropě za měsíc březen 2022 byla opět Tesla Model 3. Silná pozice Tesly však není náhodná. Na třetím místě je její sesterský model Tesla Model Y, píše server Jato.

Více než pozice Tesly v oblasti nárazových dodávek zákazníkům však vypovídají příčky, které obsadili stabilnější tradiční hráči se spalovacími motory. Nejlépe si v březnu vedl Peugeot 208, který byl celkově druhý.

Společnost JATO Dynamics, která pravidelně zveřejňuje statistiky prodejů nových vozů v Evropě, odhalila celkové výsledky za měsíc březen 2022. V nich se Tesla Model 3 bez problémů umístila na prvním místě, což nepochybně dokládá velkou oblibu tohoto modelu mezi evropskými zákazníky. Zároveň je však třeba poznamenat, že celkové pozice této značky jsou silně ovlivněny masovými dodávkami těchto vozů, což do jisté míry zkresluje měsíční statistiky.

Proto mají také větší hodnotu údaje o vozech se stálým spalovacím motorem, které si drží stabilnější pozice. Druhé místo tentokrát obsadil Peugeot 208, který porazil dalšího matadora – VW Golf VIII, jenž se v březnu musel spokojit se čtvrtým místem. Do první trojice se dostala také Tesla Model Y. První pětku uzavírá Dacia Sandero, která opakovaně dokazuje, že zájem o značku Dacia roste i na náročnějších trzích západní Evropy. Jen pro úplnost, v březnu 2022 se prodalo o 19 % méně automobilů (1 116 419 nových vozů) než ve stejném období roku 2021.

Tesla Model 3 (23 013 ks)

Tesla Model 3 je nejlevnější model v nabídce americké automobilky. Levnější varianta urazí na jedno nabití 352 kilometrů, dražší Long Range reálně až 500 kilometrů. Zaujme minimalistický interiér pouze s jedním velkým displejem nebo odemykání auta pomocí mobilního telefonu. Verze E5 má baterii od firmy LG s menší kapacitou a horšími parametry nabíjení.

Peugeot 208 (21 026 ks)

Tento malý hatchback značky Peugeot přichází jen krátce po svém konkurentovi v podobě Renaultu Clio. Nový Peugeot 208 se v mnohém nechal inspirovat svým větším sourozencem Peugeotem 508. Model působí moderně a extravagantně. Velkých změn se dočkal také interiér, kde na zákazníky čeká moderní i-Cockpit, tedy šišatý volant, multimediální obrazovka infotainmentu a digitální přístrojový štít. Na výběr je z benzinových, dieselových i elektrického motoru. Ve srovnání s konkurencí v podobě již zmíněného Renaulta Clio nebo Škody Fabia, nabízí Peugeot 208 vyšší základní cenu. Ta však souvisí s vyšší základní motorizací. 

Tesla Model Y (18 968 ks)

Do nabídky americké automobilky vstoupila i Tesla Model Y, díky které nabídky Tesly dává dohromady slovo S3XY. Model Y využívá převážně stejné díly jako Model 3.

VW Golf (16 784 ks)

V pořadí již osmá generace jednoho z nejdůležitějších modelů německé značky Volkswagen a zároveň jednoho z nejprodávanějších vozů na světě vůbec. První Golf byl představen již roku 1974. Díky své proslulé kvalitě a praktičnosti je oblíbený napříč všemi generacemi. Jedná se o vůz vhodný pro spoustu příležitostí. Je vhodný pro kličkování po městě, pro převoz spousty zavazadel, umí být rychlý, svižný i ekonomický. V nové generaci přichází s novými inteligentními asistenčními systémy.

Dacia Sandero (16 778 ks)

Jedna z nejvíce očekávaných novinek poslední doby, Dacia Sandero, odhaluje české ceny. Začínají na částce 239.900 korun za tříválec 1.0 SCe (49 kW) kombinovaný s pětistupňovým manuálem. Základní výbava obsahuje opravdu jen to nejnutnější.

K dispozici je šest airbagů, sada na opravu pneumatik, elektrický posilovač řízení s proměnným účinkem, palubní počítač, elektricky ovládaná přední okna nebo omezovač rychlosti. Zároveň jsou však standardem diodová denní i potkávací světla, stejně jako světelný senzor.

Zdroj: jato.com