Nejmladší české město. Pouze 4 % nejchytřejších Čechů ví, jak se jmenuje

Nejmladší české město, které se mělo původně jmenovat Šachtín. To vše je Havířov. A také mnohem více. 

Severní Morava není krajem, který by byl hojně vyhledáván turisty. A přece může v mnohém překvapit. Najdete v něm totiž města, která mají jedinečnou architekturu. Například právě Havířov, který bývá nazýván také jako město soch.

Socha havíře vám připomene, kde jste

Ve městě havířů nesmí chybět socha alespoň jednoho z nich. V pracovním oblečení, pokleku a dokonce se sbíječkou v ruce si můžete tradičního havíře prohlédnout před základní školou na ulici M. Gorkého. HavířVe městě havířů nesmí Socha havíře v Havířově. Zdroj: Shutterstock

Bizarní názvy pro nově zbudované město

Veřejná soutěž v roce 1955 vybírala z několika stovek návrhů. Mezi ty nejzajímavější rozhodně patří Cingrov a Šachtín. Městská rada hlasovala pro Šachtín, ale konečné rozhodnutí měl ministr vnitra, který dal přednost názvu Havířov. Všechny tři názvy sice vystihovaly hornický charakter města, pro tehdejšího ministra vnitra Rudolfa Baráka však zněl název Havířov nejlépe. A tak vzniklo nejmladší město v Česku.

„Vybrány byly tři: Šachtín, Havířov a Cingrov. Vítězem se po rozhodnutí rady Krajského národního výboru v Ostravě stal název Šachtín. Ministr vnitra ale rozhodl jinak, dal přednost názvu Havířov. Při slavnostním vyhlášení 4. 12. 1955 tak nové město přijalo toto jméno,“ uvádí karvinsky.denik.cz.

Mezi návrhy se objevily i názvy trochu bizarnějšího charakteru. Jako například Čestprácov, Ostravský Mírumilov, Uhlín, Kombajnov, Budosocikolektivov nebo Baník. I když nutno podotknout, že z názvu Baník by mohli mít někteří fotbaloví fanoušci radost. Naštěstí se však tyto názvy neujaly a dnes nám mohou sloužit maximálně pro pobavení.

Vlakové nádraží je pro architekty skvostem

Vlakové nádraží v Havířově patří mezi nejkvalitnější dochovanou ukázku bruselského stylu ze 60. let 20. století. Ačkoliv před několika lety lidé usilovali o jeho demolici, ta se nakonec neuskutečnila a nádraží bylo zrekonstruováno.

Sdružení Důl architektury dokonce v minulosti podalo návrh na prohlášení budovy za památku. Bývalý ministr kultury však nakonec tuto žádost zamítl. A to i přesto, že pro architekty je tato nádražní budova skvostem.

Socialistický realismus dýchá napříč celým městem

Centrum města Havířov bylo postaveno ve stylu socialistického realismu. Od roku 1992 patří mezi chráněné památkové zóny. A i když dalších historických památek v tomto městě moc nenajdete, můžete navštívit třeba Empírový zámeček nebo Kotulovu dřevěnku s expozicí lidového bydlení a zemědělství. Tato roubená dřevěnka z roku 1781 patří k nejstarším lidovým stavbám v oblasti.

Vlak
Vlakovému nádraží, které je pro architekty skvostem, hrozila demolice. Zdroj: Shutterstock

Havířov je rodištěm známých celebrit

Zajímavostí, kterou jen tak v nějaké knize nenajdete, je ta, že v Havířově se narodila velmi známá česká modelka Simona Krainová, která se u nás ve svých začátcích proslavila filmem Kamarád do deště II. A v tomto městě se narodil také úspěšný český zpěvák Richard Krajčo, působící ve skupině Kryštof.

Tato kapela také v Havířově roku 1994 vznikla. Pokud jste toto město s jedinečným zachovalým stylem Sorela ještě nenavštívili, zkuste to třeba na oslavách v příštím roce. Určitě se tam potkáte s mnoha dalšími osobnostmi z umělecké scény. Ne-li přímo s těmi v tomto městě narozenými. Bude to unikátní příležitost k tomu, s tímto vyjímečným městem horníků, stovkami soch a spousty zeleně, oslavit jeho kulatiny. Bude mu krásných 70 let.

Zdroj: havirov-info.cz, havirov-city.cz, karvinsky.denik.cz, ct24.ceskatelevize.cz, idnes.cz, novinky.cz, havirov-city.cz