Nejdelší dopravní tepna světa? Na seznamu je i Transsibiřská magistrála
Z Prahy do Brna je to zhruba 200 kilometrů. V celosvětovém měřítku je to zanedbatelná vzdálenost. Logistikou se lidstvo zabývá už velmi dlouho a naši předkové se postarali o položení základů významných světových tras. Některé z nich jsou až stokrát delší, než je zmíněná vzdálenost dvou největších českých měst.
Panamerická dálnice, ruská Transsibiřská magistrála i australská Highway 1 patří mezi ně. Všechny z těchto tras usnadňují transport a mezinárodní obchod či řeší problém spojený s infrastrukturou.
Panamericana
Panamericana je systém silnic spojující Severní a Jižní Ameriku. Celá trasa má v součtu přes 40 000 kilometrů. Začátek najdete na Aljašce a trasa končí na nejjižnějším cípu Argentiny. Panamericana prochází 14 státy. Při cestě po trase spatříte rozmanité typy krajin (pouště, deštné pralesy i andské průsmyky).
Panamericana má v oblasti Střední Ameriky neprůjezdnou část. Jedná se o tzv. Darién Gap (česky: mezera v Dariénu), asi 87 kilometrů neprostupnou džungli mezi Panamou a Kolumbií. Zde cestu nenajdete, pouze bahno, tropy a ozbrojence. Z ekologických i bezpečnostních důvodů zde nebyla dálnice nikdy dostavěna. Ti, kteří chtějí projet celou trasu, musí zdejší úsek překonat lodí nebo letadlem.
Transsibiřská magistrála
Transsibiřská magistrála je nejdelší železniční tratí světa. Devět tisíc kilometrů kolejnic spojuje dvě ruská ekonomicky významná centra, Moskvu a Vladivostok. Trať představuje nejrozsáhlejší projekt svého typu. Budování tratě začalo už v roce 1891 a hotová byla až 26 let později.
V minulosti hrála trasa velmi důležitou roli v rozvoji východní části Ruska. Dnes po magistrále jezdí moderní vlaky, včetně slavného expresu „Rossija“. Oproti původním spojením dnes vlaky trasu ujedou během šesti dní, i při teplotách pod bodem mrazu.
Vlaky vyráží z Moskvy do Vladivostoku pravidelně už přes 40 let. Ještě před sto lety však cesta trvala více než 2x tolik (16 dní). Kromě toho se výrazně zlepšil komfort cestujících touto linkou.
Pohodlné vagóny, samovary s horkou vodou, sedm časových pásem a nekonečné ruské krajiny. Transsib je víc než dopravní trasa – je to cesta sama o sobě.
Dálniční královna Austrálie: Highway 1
Pokud byste hledali nejdelší souvislou dálnici světa, vydejte se do Austrálie. Highway 1 má celkem přes 14 500 kilometrů a lemuje pobřeží celého kontinentu. Propojuje města jako Sydney, Perth, Darwin nebo Brisbane a nabízí nekonečné scenérie od pouští po pobřeží.
Na rozdíl od Panamericany je Highway 1 skutečně nepřerušená. Avšak i zde se střídají kvalitní asfaltové úseky s místy, kde asfalt nahrazuje jen prach a štěrk. Díky ní lze projet celou Austrálii a poznat její jedinečnou přírodu i odlehlé oblasti.
A co dál? Další gigantické trasy
Asijská dálnice AH1: Tato trasa vede z Tokia do tureckého pohraničí a měří přes 20 000 km. AH1 není souvislá, narušují ji totiž vodní plochy a geopolitické překážky. Na to je třeba myslet.
Bajkalsko-amurská magistrála (BAM): Ruská železniční trať vedoucí severně od Transsibiřské magistrály. Často jsou tyto trasy navzájem zaměňovány. BAM měří 4 300 km.
Cesty, které mění svět
Nejdelší silnice a železnice nejsou jen technickými počiny – představují propojení kontinentů, kultur i ekonomických sil. Pro cestovatele představují výzvu, pro obchodníky logistický zázrak. A pro všechny ostatní důkaz toho, že i v době letadel a internetu zůstává fyzická cesta nenahraditelným zážitkem.
Zdroje: Cs.wikipedia.org, Is.muni.cz, Zoom.iprima.cz, Autoforum.cz