Nechutné, ale pomůže to. Zastrčte výkaly na toto místo a budete mít klid
Zvířata jsou velmi roztomilá stvoření. Někteří živočichové jsou ale divocí a zvyklí na to, že se o sebe postarají sami. Lidský kontakt nevyhledávají a sami si častokrát hledají před člověkem úkryt. Občas ale zvolí nešťastně a lidé jsou z jejich jednání zoufalí.
Nízké venkovní teploty nutí nejednoho živočicha k tomu, aby si začal dělat zimní zásoby, našel si bezpečný úkryt a udělal vše pro přežití zimy. Občas si ale tito tvorové vyberou místo, které není nejvhodnější. Nevhodná jsou z toho důvodu, že nejsou bezpečná před většími predátory nebo se jedná o úkryty, které slouží k lidské potřebě. V takovém úkrytu většinou zvíře způsobí škodu, kterou musí lidé napravit a zaplatit.
Zvířata hledají před zimou úkryty
Zimní období nebývá pro živočichy žijící venku něčím jednoduchým. Na toto období se připravují už od konce léta, protože v opačném případě by to pro ně znamenalo jistou smrt. Lidé se snaží zvířatům pomáhat tím, že jim nechávají venku jídlo, staví pro ně úkryty nebo nechávají na jistých místech materiál pro stavbu hnízd.
Protože jsou živočichové chytří, umí si najít i jinou skrýš, kterou si nemusí předem postavit nebo se o ni jinak starat. Bohužel se jedná převážně o věci, které lidé nechávají venku a myslí si, že když je zamknou, nikdo se dovnitř nedostane bez násilí.
Auta se stávají útočištěm mnoha zvířat
Jestliže jste majitelem auta a parkujete jej v garáži, možná už jste někdy během zimních dnů našli v garáži nějaké oříšky, skořápky nebo listí. Tyto věci si sem s největší pravděpodobností nosí hlodavci nebo kuny. Moc dobře vědí, že na tomto místě jim bude tepleji než venku. Jakmile ale dorazí noční mrazy, začnou si hledat ještě teplejší místo a může jím být i vaše auto.
Škody na autě mohou být za několik stovek i za pár tisíc
Pod kapotu se zvíře dostane zcela jednoduše. Vždy si nějakou mezeru najde. V motorovém prostoru však není mnoho teplých míst a tak hledají dále. Nejlepším místem je samotná kapota. Ta totiž bývá vyplněná materiálem, který slouží jako izolace. Kuně stačí, když ji trochu roztrhá, udělá si do ni díru a má hotové místo k přezimování.
Ohrožená není pouze kapota
Kromě izolace kapoty se kunám a hlodavcům líbí také hadičky a hadice. Zvířatům hledající úkryt se může povést překousat i kabel, kvůli kterému další den nenastartujete. Podobné škody se mohou vyšplhat až do tisíců a to hlavně v případě, že překousaný kabel si nedokážete vyměnit sami.
Co může naznačovat přítomnost kuny či hlodavců u auta?
Pokud zvednete kapotu a uvidíte, že se v motorové části nachází kousky izolace, výkaly nebo skořápky od oříšků, nejspíše už jste v autě měli nezvaného návštěvníka. Můžete ale využít různé metody, jak kuny a hlodavce držet od vašeho auta co nejdál.
Přípravky a věci, kterými škůdce odradíte od návštěvy vašeho vozu
Triky, které se osvědčily ostatním majitelům vozů:
- větší množství lidských vlasů v motorovém prostoru
- spreje proti kunám
- savo na hadříku
- aromatické čistící prostředky (závěsný WC blok)
- vonné oleje (citrusové)
- silně aromatické prostředky
- elektrické plašiče
Když vše ostatní nefunguje, použijte výkaly
Až vyzkoušíte všechny výše uvedené triky, jak se kuny zbavit, a nic nebude fungovat, máte ještě jednu možnost. Kuny se bojí větších predátorů.
Dejte tedy pod kapotu výkal od vašeho psa a pokud máte cestu do ZOO, zakupte si trus nějaké šelmy. Kuna rychle zjistí, že u auta se nejspíše pohybuje velká šelma a půjde si hledat jiné, vhodnější útočiště.
Zdroj: darcymagazine, thenewswheel, herthundbuss