Nečekané selhání, které navždy změnilo svět. Náš každodenní pomocník vznikl chybou
Internet se řadí mezi nejdůležitější vynálezy moderní doby. Zásadně ovlivňuje způsob našeho života a všech jeho aspektů, ať už jde o práci, komunikaci či sdílení a předávání informací. Jeho zrod ale nebyl výsledkem promyšleného plánu, spíše naopak – šlo o sérii experimentů a náhodných událostí, které vyústily v chybu, jenž navždy změnila náš svět.
Každý technologický pokrok byl kdysi pouhým pokusem. Někdy vyšel, jindy selhal, u vzniku internetu šlo však o kombinaci obojího. Co dnes bereme jako samozřejmost a neodmyslitelnou součást každého dne, začínalo jako skromný experiment s propojením několika obrovských počítačů, které zabíraly doslova celé místnosti.
Jen málokdo si tehdy uměl představit, že díky tomu vznikne pomyslná síť spojující celý svět. Nebo že internet budou používat téměř všichni lidé na malých přenosných zařízeních. Důvodem byl také fakt, že začátky provázelo mnoho chyb a problémů. Ty ale nakonec vedly ke vzniku něčeho většího, než se původně plánovalo.
Weby a sítě – jak funguje internet?
Web je v podstatě anglický název pro síť – toto označení nebylo zvoleno náhodou. Internet si totiž dodnes představíme jako spletitou síť propojující každé jedno zařízení, které je na něj připojeno.
Základním stavebním kamenem jsou protokoly TCP/IP, které určují, jak data cestují po síti. Protokoly mají za úkol rozkládat všechny informace na drobné části zvané pakety. Ty jsou pak nezávisle rozesílány a složí se zpět v cílovém zařízení. Pokud tedy nasdílíte fotku na internet, rozloží se na mnoho paket, které se opět složí vždy, když si ji někdo zobrazí.
První střípky internetu se datují už do roku 1964. V 80. letech byl pak pouhou součástí výzkumu a akademickým nástrojem. Vše se změnilo až v roce 1989, kdy Tim Berners-Lee navrhl koncept World Wide Webu (ten dnes známe jako zkratku “WWW” před doménami). Jedná se tedy o systém propojených hypertextových dokumentů, které umožní uživatelům snadný přístup k dalším informacím pomocí jednoduchých odkazů a webových stránek. Vše lze snadno zobrazit v prohlížečích a dnes k tomu stačí jen pár kliků.
Internet funguje díky propojení různých typů sítí – od optických kabelů až po bezdrátové připojení. Každý web, e-mail nebo video, které uživatel sleduje, je výsledkem milionů operací na pozadí. Dnes si tento komplexní systém většina z nás ani neuvědomuje, přitom je základem našich každodenních činností.
Počátky internetu byly dříve, než si myslíte
Historie internetu začala v 60. letech, kdy americká agentura ARPA vytvořila síť ARPANET pro výměnu vědeckých a vojenských informací. Jednalo se o první propojení dvou různých počítačů “na dálku”. Klíčový moment se odehrál v roce 1969. V tuto chvíli proběhl první přenos dat mezi Kalifornskou univerzitou v Los Angeles a Stanford Research Institute. Mezi dvěma počítači na těchto univerzitách si akademici poslali slovo “Login”. Systém se však zastavil po odeslání písmen “LO” a došlo k přerušení celého procesu.
Tento problém se ale nedá považovat za neúspěch, spíše naopak. Lidé si totiž všimli nedostatečného vývoje technologií a špatné infrastruktuře a došlo k masivnímu rozvoji v těchto oblastech.
Díky tomu mohly být v 70. a 80. letech zavedeny protokoly TCP/IP, což spojilo různé sítě do jedné celosvětové. Internet byl tehdy přístupný hlavně pro vědce a k vojenským a bezpečnostním účelům. V 90. se ale díky webovému prohlížeči Mosaic otevřel internet celému světu.
Internet se za pár desítek let stal nedílnou součástí téměř každého člověka na světě. V současnosti totiž nepropojuje jen pevné počítače, ale i notebooky, televize, mobilní telefony, tablety, hodinky nebo domácí spotřebiče. Využívají ho banky, školy, pracoviště a je propleten prakticky každým aspektem našeho života.
Významným posunem byl i vynález bezdrátového internetového připojení jako Wi-fi nebo rychlé připojení 5G. O ještě důležitější postavení sítí v lidské společnosti se postarala třeba nedávná pandemie COVID-19, která „uzamkla“ v digitálním prostoru miliardy lidí i na několik měsíců.
Zdroje: Wikipedia.org, Nordictelecom.cz, sciencemediamuseum.org.uk