Nečekaná pomoc proti zamrzlým dveřím za pár korun. Je to zimní zázrak
Zamrzlé dveře od auta nejsou v zimě ničím vzácným. Tento problém může mít za následek pozdní příchod do práce či školy, ale i poškození dveří, které vzniká ve snaze, je otevřít. Prevence ale není nijak složitá a postačí vám k tomu jedna věc, kterou seženete v běžném obchodě.
Zamrzlé dveře umí řidičům znepříjemnit život. Chladný vzduch, vlhkost a nedostatečná péče o těsnění dveří vede k tomu, že kondenzované kapky vody mezi těsněním a karoserií zmrznou. Dveře pak nejdou vůbec otevřít, případně může při použití síly dojít i k poškození těsnicích gum.
Co nedělat se zamrzlými dveřmi
Možná se vám už někdy stalo, že jste se probudili do mrazivého dne, a kromě ledové krusty na oknech byly zamrzlé i dveře. S těmi nešlo ani hnout a cesta do práce se tak protáhla i o více než několik desítek minut. U novějších udržovaných aut není tento problém tak častý jako u těch starších, nicméně stát se to může každému.
Prvním zásadním krokem je dveře neotvírat násilím. Prudké škubání za kliku může poškodit konstrukci dveří, zámky i samotné těsnění. Mrazem zkřehlé plastové a gumové části jsou totiž náchylnější k praskání.
Dalším častým omylem je polévání dveří horkou vodou. Na první pohled jde o logické a rychlé řešení, nicméně náhlá a radikální změna teplot způsobí nejen popraskání gumy, ale může dojít i k rozbití okénka. Nesnažte se ani vpáčit do dveří ostré předměty s vidinou odstranění ledu, zbytečně poškodíte lak i okolní části dveří.
Neotevřou-li se dveře ani po jemném zatlačení, zkuste jiné dveře, případně kufr. Pokud jsou zamrzlé všechny, nezbývá nic jiného než počkat, až přirozeně povolí a použít jiný dopravní prostředek. Těmto problémům však lze snadno předejít prevencí.
Pomůže i obyčejná věc z obchodu
Jak zajistit, aby vám dveře nikdy nezamrzly? V první řadě je vhodné zkontrolovat kvalitu a stav těsnění. Poté už stačí jen využít jednoduchého triku – natřete celé těsnění vazelínou, která je k dostání v obchodech, drogeriích nebo lékárnách. Vazelína vytvoří ochrannou nemrznoucí vrstvu, která zabrání ulpívání vlhkosti na gumových částech dveří. Navíc je poměrně levná a snadno se aplikuje.
Další možností je pak glycerin. Jedná se o látku, která se přidává například do kosmetiky, mýdel a podobně. K dostání je opět v lékárně a funguje na stejném principu jako vazelína. Glycerin je dokonce šetrnější, bojíte-li se poškození gumového těsnění, bude pro vás lepší volbou.
Rozmrazovače a speciální silikony – fungují dobře?
Pokud prevence selže a dveře přece jen zamrznou, sáhněte po komerčních výrobcích. Skvělými pomocníky jsou různé rozmrazovače a speciální silikony ve spreji. Rozmrazovače jsou chemické tekutiny s obsahem látek, které zajistí rychlé rozmrazení i silnějších vrstev ledu. Jsou tedy skvělým řešením nejen při zmrznutí gumového těsnění, ale i při vnější námraze na vozidle. K dostání jsou i speciální rozmrazovače na zámky s přesným aplikátorem, které lze nastříkat přímo do klíčové dírky.
Jako prevence pak místo zmiňované vazelíny či glycerinu slouží silikony na bázi olejů nebo vosků. Přípravek vytvoří neviditelný nemrznoucí film, zároveň však nepoškozuje gumu. Aplikaci je třeba pravidelně opakovat, aby ochranná vrstva zůstala funkční.
Přípravky proti zamrznutí je rozumné nevozit v kufru auta – ten může totiž zmrznout také. Rozmrazovače si tedy raději ponechejte doma a v případě potřeby přípravek vezměte s sebou.
Zdroje: Wikihow.com, Portalridice.cz, Idnes.cz