Napadl sníh. Jak jezdit v zatáčkách či kopcích

Přidat na Seznam.cz

Nacházíme se v zimních měsících a s klesajícími teplotami se řízení stává nebezpečnějším kvůli náledí, sněhu a nepředvídatelným podmínkám. Proto přinášíme několik užitečných rad, jak ovládat svůj vůz při jízdě na ledu a sněhu.

Jízda na ledu se může změnit v nebezpečnou situaci a je klíčové zachovat chladnou hlavu, klid a rozvahu. Manévry provádějte jemně, plynule a nikdy se nesnažte spěchat (i když máte zpoždění).

Jak řídit na ledu a sněhu

Jakmile vyjedete na silnici, může to vyžadovat úpravu běžného způsobu jízdy, abyste jí lépe zvládli. Budete mít menší přilnavost, než jste zvyklí, a také budete muset překonávat spoustu nerovností, jak uvádí web Lesschwab.com.

V první řadě je třeba jet pomalu. Brzdná dráha může být při jízdě na ledu desetkrát delší, proto si mezi sebou a autem před vámi nechte velký odstup. Čím větší předstih si můžete dopřát, tím lépe. Koneckonců nemáte tušení, jak bude auto před vámi reagovat na to, co je před ním.

Chcete-li zvýšit plynulost jízdy a snížit riziko ztráty přilnavosti, rozjeďte se na druhý rychlostní stupeň a jemně uvolněte nohu ze spojky. Jakmile se rozjedete, snažte se udržovat konstantní rychlost pomocí co nejvyššího převodového stupně. To vám pomůže zajistit větší přilnavost při jízdě na ledu. Pokud máte pocit, že byste mohli brzdit, použijte spojku.


Zatáčky projíždějte velmi opatrně a před dojetím do zatáčky zpomalte pomocí zařazených rychlostních stupňů. Na náledí se jezdí pomalu, plynule a rovnoměrně.

Vyvarujte se prudkých pohybů, protože by mohlo dojít ke ztrátě kontroly nad vozidlem. Pokud dostanete smyk, snažte se z něj raději vyjet, než abyste dupli na brzdu. Pokud pojedete mírnou rychlostí, budete mít více času na správnou reakci.

Pokud se potřebujete dostat do kopce, počkejte, až bude silnice volná od ostatních vozidel, a teprve poté se jej snažte zdolat. Při jízdě do kopce zařaďte nižší rychlostní stupeň a snažte se nezastavovat, dokud nedojedete na vrchol. Pokud zastavíte, bude těžší vyjet bez smyku. Automobily s automatickou převodovkou mají někdy funkci, která umožňuje rozjet se na druhý rychlostní stupeň, abyste měli větší kontrolu. Pokud jedete z kopce, platí totéž. Zařaďte nízký rychlostní stupeň a vyhněte se brzdění.

Zdroj: redakce, lesschwab.com