Maserati jako samostatná značka? Stellantis to v následujících letech nevylučuje

Přidat na Seznam.cz

Když jsou automobilky dostatečně úspěšné pod mateřskou společností, často se vyčlení a jsou samy za sebe. Nedávné příklady zahrnují Ferrari, které se oddělilo od Fiatu, Porsche od Volkswagenu a Polestar od Volva. Podle nové zprávy je nyní možné, že se k nim přidá i Maserati, jak informuje server Carscoops.

Zprávu přinesl deník Automotive News Europe, který hovořil s Richardem Palmerem, finančním ředitelem koncernu Stellantis, mateřské společnosti Maserati. Podle Palmera, pokud se italské automobilce podaří v příštích letech dosáhnout dostatečného zisku, mohla by být potenciálně uvolněna pro samostatnou činnost.

Na jednu stranu se zdá, že nedávné výsledky Maserati v podobě předražených a nedostatečně vyrobených vozů naznačují, že se jim takové kritérium bude těžko plnit, ale ve skutečnosti se jim v poslední době poněkud daří, alespoň z finančního hlediska. V roce 2021 vzrostly celosvětové prodeje o 41 % na 24 300 vozů, tržby se zvýšily o 47 % na více než 2 miliardy eur (cca 49 miliard korun) a provozní zisk činil 103 milionů eur (v přepočtu 2,5 miliardy korun) oproti ztrátě 91 milionů eur (cca 2,2 miliardy korun) v předchozím roce.

To vše bylo do značné míry zajištěno uvedením nového SUV střední třídy Grecale, které konečně uvedlo Maserati do jednoho z nejžhavějších segmentů v tomto odvětví v současnosti. Na cestě je také zcela nové portfolio vozů, a co je zásadní, takové, které již není založeno na deset let starých platformách.

Už je tu supersport MC20 a zmíněný Grecale, v blízké budoucnosti pak dostaneme novou generaci ikonického GranTurisma. Později má automobilka v plánu oživit SUV Levante a sedan Quattroporte jako plně elektrické vozy, zatímco MC20 a GranTurismo dostanou ke svým současným verzím se spalovacími motory také elektrické varianty. Kromě toho bude na konci roku 2024 kvůli měnícímu se vkusu zákazníků vyřazen poněkud podprůměrný model Ghibli.

Celkově se zdá, že Maserati má dobrý plán, jak uvádět na trh solidní nové vozy a vylepšovat všechny své nejlepší produkty. Pokud budou pokračovat v této trajektorii, mohli bychom se v nepříliš vzdálené budoucnosti dočkat toho, že je Stellantis nechá fungovat samostatně.

Zdroj: carscoops.com