Málokdo to ví, ale pavouci milují tento nápoj. Před napitím zkontrolujte svůj hrnek
Brouci v nejoblíbenějším nápoji na světě? Čtete správně. Tenhle vetřelec vám může způsobit nepříjemné zdravotní potíže a pravděpodobně ho máte v čaji i vy! O jakém hmyzu je řeč?
V zimních měsících, kdy venku mrzne nebo je chladno, není nic lepšího, než si doma připravit horký šálek čaje. Ten nejen, že vás prohřeje, ale zároveň vám díky svému aroma a chuti může vykouzlit úsměv na tváři. Co však za úsměv nestojí, je hmyz, který ve svém čaji můžete najít. Tito malí neviditelní vetřelci totiž mohou zapříčinit nepříjemné zdravotní potíže. Jak se proti tomu bránit?
Čajový nepřítel v akci
Pokud jste o čajovém hmyzu dosud neslyšeli, zbystřete. Nejedná se o žádné roztomilé zvířátko. Tento druh hmyzu je sice malý, ale zato velmi zákeřný! Na první pohled byste vůbec nemuseli poznat, že se v čaji nachází. Pouhým okem ho neuvidíte, jelikož je titěrný. Jeho konzumace však může zapříčinit řadu zdravotních problémů.
Ve svém šálku můžete najít hmyz různého druhu. Může se jednat nejčastěji o červotoče nebo roztoče, kteří si s oblibou pochutnávají na čajových listech. Nejčastěji ho můžete najít v listech sušených, tedy v pytlíkovém nebo sypaném čaji. Pokud se ptáte, jak se tam brouci dostanou, odpověď je zcela snadná. Mohou se do čaje dostat nejen jeho špatným skladováním, ale také už při sklizni.
Jak poznat kontaminovaný čaj?
Hmyz pouhým okem bohužel neuvidíte, ale můžete si všimnout určitých známek. Ty vám prozradí, že něco není v pořádku. Pokud si kupujete sypaný čaj, můžete si všimnout drobných dírek v čajových lístcích. Stejně tak by vás měl odradit neobvyklý zápach, který může značit plíseň nebo přítomnost hmyzu. Pokud v čaji najdete larvy, je to vaše znamení pro jeho okamžitou likvidaci. Čaj pravidelně prohlížejte, zvlášť pokud byl skladován v nevhodných podmínkách.
Brouka v čaji můžete mít i vy
Při analýze složení čajů, které se u našich sousedů běžně prodávají, došli němečtí experti k tomu, že v čaji se nachází nejen zbytky těl škůdců, ale také jejich exkrementy či vajíčka. Z celkového počtu 40 vzorků našli ostatky 3264 škůdců. „Podle výzkumníků šlo o pavouky, šváby, roztoče, mouchy, motýly a mnoho dalších. V analyzovaných vzorcích identifikovali celkem 1200 druhů bezobratlých živočichů,” doplňuje portál plus7dni.pluska.sk.
Mít ve svém čaji pozůstatky živočichů není moc příjemný pocit. Nutno však říci, že jde o běžnou věc. Na vině je totiž způsob, jakým se čaje sklízí a jak se s nimi poté manipuluje. „Při přípravě pytlíků se sušené lístky čaje, máty a dalších bylinek melou. Stopy DNA zvířat ze všech částí pole, kde se rostliny pěstují, se tak smíchají a rozprostřou po celé várce. Podle vědců je navíc pravděpodobné, že se spolu s čajovými lístky občas semelou i celí červi a jejich vajíčka,” doplňuje portál trendwatcher.cz. I tak se však kontaminaci čaje můžete vyvarovat.
Zdravotní rizika
Pokud budete pravidelně konzumovat těla hmyzu, jejich exkrementy či vajíčka, vaše zdraví vám moc nepoděkuje. Jestliže se do čaje dostanou dospělí jedinci červotoče nebo roztoče, mohou s sebou přinést i bakterie nebo plísně. Ty v člověku mohou zapříčinit nepříjemné zažívací potíže, alergické reakce nebo respirační problémy.
Zvláštní problém poté představují plísně, které při jejich dlouhodobém působení mohou narušit imunitní systém člověka. Riziko, že vás některá ze zdravotních komplikací nemine, se zvyšuje špatným skladováním čajů. Proto ho nepodceňujte.
Jak se broukům vyhnout?
Abyste se vyhnuli kontaminaci čaje, je nutné čaj správně skladovat. Uchovávejte ho na suchém a tmavém místě, ideálně v uzavřeném obalu. Nejlepší volbou jsou plechové dózy a vzduchotěsné nádoby. Čaj neskladujte v blízkosti jiných potravin, které přitahují škůdce. Napadení čaje by v tomto případě bylo velmi pravděpodobné.
Čaj pravidelně kontrolujte a když se vám něco nebude zdát, čaj raději vyhoďte. Vybírejte si čaje od osvědčených výrobců, kteří kladou důraz na hygienické standardy při zpracování. Přítomnosti hmyzu z procesu výroby se nejspíš nikdy 100 % nevyhnete, ale kvalitní výrobce minimalizuje jejich výskyt díky důkladné kontrole svých produktů.
Zdroje: plus7dni.pluska.sk, trendwatcher.cz, flowee.cz