Legendární východoněmecký Fortschritt E 512 slaví 55 let. Byl to nezapomenutelný silák

Přidat na Seznam.cz

Ti dříve narození se s ním setkávali na silnicích při žních, zemědělci s ním přicházeli do nejtěsnějšího možného kontaktu a jeho provozovatelé znali všechny triky, jak ho udržet v chodu na poli, i když se občas porouchal. Východoněmecký Fortschritt E 512 slaví. Jeho výroba začala před 55 lety a skončila o 20 let později. Dodnes jsou některé z nich v aktivní službě na polích.

Vzpomínáte na československou sérii Plechová kavalerie ?Hlavními hrdiny byli členové žňové brigády a jejich boj s každodenními starostmi socialistického dělníka. A přestože byl seriál silně ideologicky zabarvený, největší obdiv si vysloužili právě východoněmečtí kombajnéři. Nejznámějším z nich byl kombajn E 512, který se v době svého příchodu do Československa stal nejvýkonnějším kombajnem na trhu. Legendární „pětsetdvanáctka“ slaví letos kulatiny.

Silák se zlatou medailí na krku

Vývoj nového kombajnu Fortschritt E 512 začal již na přelomu let 1964-65. V roce 1964 se na něm podíleli i další výrobci. Měl na polích nahradit model E 510, ten však nebyl úspěšný, a tak se na pořad dne dostal vývoj vylepšené verze. Prototyp začali zemědělci testovat v roce 1966 a o dva roky později byl dotažen do finální fáze a ve východoněmeckém závodě VEB Kombinat Fortschritt Landmaschinen byla zahájena jeho sériová výroba.

V témže roce se objevil na československém trhu, kde o rok později získal dokonce zlatou medaili (vylepšená verze s uzavřenou kabinou byla oceněna již na brněnském veletrhu). V době svého uvedení na trh to byl nejvýkonnější a nejmodernější kombajn v tehdejším Československu, takže mu zemědělci zcela logicky dávali přednost před sovětskými SK-5 Niva nebo SK-6 Kolos.

Model E-512 byl poháněn vznětovým motorem o výkonu 77 kW (105 koní), jeho pojezd zajišťoval variátor a maximální pojezdová rychlost byla 20 km/hod. Legendární kombajn vydržel v sériové výrobě přesně 20 let a vyrobilo se ho až 51 000 kusů.

Zdroj: redakce, Agrister, Wikipedia