Krvavý měsíc přichází: Mayové věděli, proč ho musíme sledovat. Známe přesné datum
Po delší době jsme se zase dočkali, v roce 2025 bude na obloze k vidění krvavý Měsíc. Vzácný útvar, který vzniká během totálního zatmění měsíce, je opředený řadou pověr. Jelikož se krvavý měsíc na obloze objevuje zcela výjimečně, věří se, že se jedná o nebeské varování.
Podle pověr se ve chvíli, kdy na nebi září červeně zbarvený měsíc, otevírají hnisající rány lidstva zde na Zemi. Spojovaný byl krvavý měsíc v minulosti třeba s morovou epidemií, hladomorem či válkami. Například Mayové a Babyloňané považovali zatmění za božské znamení. S řadou záhad je rudě zbarvený Měsíc spojovaný i nyní. Jeho magický vzhled ale láká nejen astrology, kartáře a čaroděje, ale také fotografy či umělce. Jak k tomuto ojedinělému úkazu vůbec dochází?
Země v momentě, kdy stojí mezi sluncem a měsícem, odfiltruje většinu světla. Část červeného světla však prochází i skrze atmosféru a dopadá na povrch měsíce. Díky tomu najednou nevidíme světlý, ale rudý měsíc. Odstín ovlivňuje znečištění atmosféry, oblačnost nebo také prach po sopečné erupci.
Kdy a kde jej můžeme vidět?
Krvavý měsíc máme možnost pozorovat v pátek 14. března v brzkých ranních hodinách, a to zejména v oblastech s minimálním světelným znečištěním. Nejlepší podmínky bývají daleko od měst, blízko přírody, kde noční obloha září v celé své kráse. Mimo městské osvětlení bude měsíc jasnější a rudější. Intenzita červené barvy se dokonce může na různých místech mírně lišit. Pokud si chcete prohlédnout detaily, nezapomeňte si doma dalekohled.
„Krvavá, spíše načervenalá barva se u měsíce objevuje při východu a západu velmi nízko nad obzorem (to se ale netýká jenom měsíce, známe to i u slunce). Také při úplném zatmění z oblohy nezmizí zcela, ale je osvětlen odraženým slunečním světlem od Země, tedy barvou pozemských červánků, a má skutečně hnědavou až tmavě rudou barvu. Žádný astronom tomu ale nikdy neřekl krvavý měsíc,“ zmiňuje v rozhovoru pro Novinky.cz astronom Pavel Suchan.
Mýty a pověsti o krvavém měsíci
Staří Egypťané věřili, že je rudý měsíc božským varováním před nebezpečím. Vikingové ho pro změnu spojovali s příběhy o konci světa a domnívali se, že je důsledkem boje mezi jejich bohy. Ve středověké Evropě si mysleli, že je krvavý měsíc výplodem čarodějnických rituálů. První podrobnější vědecké záznamy o různých druzích zatmění se objevily ve starověké Číně. Číňané dokázali s obdivuhodnou přesností předpovědět, kdy k zatmění dojde, a mohli tak na základě znalostí lépe sestavit svůj kalendář.
Co dalšího uvidíme v roce 2025 na obloze?
Rok 2025 přinese spoustu zajímavých výjevů na obloze. Již 3. až 4. ledna se můžeme těšit na prach Halleyovy komety, který bude pravděpodobně doprovázený i polární září. Celá Evropa pak bude mít 29. března možnost zhlédnout částečné zatmění slunce. Během pozorování si nezapomeňte oči chránit slunečními brýlemi. Zajímavou podívanou nabídne také 7. září, kdy po téměř 7 letech dojde k úplnému zatmění měsíce.
Další, tentokrát však částečně zatmění měsíce, nastane v srpnu roku 2026. Rok 2025 by se prý navíc mohl nazvat rokem polárních září. Zatím sice vědci nejsou schopni říct, kdy se v České republice objeví, mělo by tak ale nastat hned několikrát.
„Konkrétně z našich zeměpisných šířek můžete polární záře zahlédnout nad severním obzorem – nejlepší výhled míváme v rozmezí dvou hodin kolem půlnoci. Polární záře zabírá oblast o rozloze až několika desítek stupňů, někdy je viditelná jenom pár minut, jindy více než hodinu, její vzhled se každopádně mění přímo před očima. Největší šanci samozřejmě máme za dlouhých, bezměsíčných nocí, neušpiněných umělým světlem, “ vyjádřil se v rozhovoru pro deník.cz Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.
Zdroje: nationalgeographic.com, space.com, cbsnews.com, myty.cz, novinky.cz, kudyznudy.cz, denik.cz