Kromě vyčištění záchodu tato věc odstraní zubní kámen z vašich úst
Možná je u vašeho lékaře dlouhá čekací lhůta, ale vy musíte řešit zubní kámen co nejdříve. Nemusíte se vydat z peněz, abyste svůj problém vyřešili. Dokonce totiž ani nemusíte opustit svůj domov.
Zubní kámen vzniká ztvrdnutím zubního plaku, který se usazuje na špatně vyčištěných místech zubů. Nejedná se však pouze o estetický problém. Může způsobit vážné zdravotní problémy, jako je přílišná citlivost zubů, onemocnění dásní nebo nepříjemný zápach z úst. Pokud se u vás zubní kámen vytvořil, pravděpodobně již hledáte zubaře. To je v pořádku, ale existuje ještě jedna možnost.
Můžete si připravit domácí čistící směs z ingrediencí, které běžně najdete v každé kuchyni. Díky této směsi je možné zubní kámen odstranit rychle a účinně v pohodlí vašeho domova.
Toto se stane, když se zubním kamenem nic neděláte
Zubní kámen na zubech nevznikne ze dne na den. Pokud už se ale na vašich zubech objeví, vypadá jako jemná skořápka, která se zabarvuje od jídla a nápojů. Vaše zuby jsou pak skutečně nevzhledné. Kámen se usazuje nejen na zubech, ale také pod linii dásní a může vést k vážným zdravotním problémům.
Hromadění zubního kamene je podhoubím pro bakterie, které mohou vést až k zánětu dásní. Vaše dásně jsou v takovém případě rudé, oteklé a mohou krvácet. V případě, že si problému nevšímáte, může dojít k narušení nebo úbytku kostní hmoty v čelisti, což má za následek kývání zubů nebo dokonce jejich ztrátu.
Bakterie, které se v ústní dutině houfně tvoří, mohou zvýšit riziko rozšíření infekce do celého těla. Mohou se dostat do krevního oběhu a způsobit řadu zdravotních komplikací spojených s cukrovkou nebo dokonce se srdcem.
V hlavní roli sůl a jedlá soda
Jedlá soda má zásadité pH, které pomáhá neutralizovat kyseliny v ústech. Je také mírně abrazivní, díky čemu je k odstraňování zubního kamene ideální. Podobné účinky má také sůl, která má antibakteriální účinky a dokáže spolehlivě odstranit zubní plak. Často se jedlá soda používá také jako přírodní domácí čistič na všechno. Vyčistí zaschlou mastnotu i zanesený záchod.
Jak tedy na to? Vytvořte domácí zubní pastu, kterou však používejte s opatrností. Abrazivní účinky obou ingrediencí by mohly (při nešetrném používání) narušit zubní sklovinu. Pamatujte také na to, že tato domácí pasta nenahrazuje běžnou zubní pastu a měla by se používat skutečně jen výjimečně.
- V misce smíchejte sůl s jedlou sodou.
- Přidejte trochu vody, aby vznikla hustá směs.
- Domácí pastu naneste na zubní kartáček.
- Vyčistěte si zuby jako obvykle. Větší pozornost věnujte místům, která jsou postižená zubním plakem.
- Pastu aplikujte na zuby jednou týdně po dobu 2 minut. Častější používání se nedoporučuje kvůli abrazivním účinkům jedlé sody a pasty.
V případě, že už se vyskytly zdravotní potíže ve vaší ústní dutině, tuto metodu neaplikujte. Ihned vyhledejte svého zubního lékaře a dbejte jeho rad a doporučení.
Jaké další domácí ingredience mohou pomoci?
Líbí se vám nápad s vytvořením domácí zubní pasty z běžných ingrediencí, ale chcete vyzkoušet všechny dostupné možnosti? Ve své kuchyni najdete další suroviny, které mohou pomoci od zubního kazu.
- Bílý ocet – Vinný ocet smíchejte s teplou vodou a solí. Směs kloktejte jako ústní vodu. Odstraníte nahromaděný zubní kámen z mezizubních prostor a dásní.
- Pomerančová kůra – Vitamín C z pomerančové kůry může odstranit zubní plak a zabít mikroorganismy, které se na zubech množí. Potřete kůrou postižené oblasti.
- Sezamová semínka – Jednoduše si dejte hrst semínek do úst a rozžvýkejte je. Poté ústa vypláchněte vlažnou vodou.
- Aloe vera – Smíchejte lžičku gelu z Aloe vera, čtyři lžičky glycerinu a pět lžiček jedlé sody. Vše zalijte vodou a směsí si vyčistěte zuby, jako byste to dělali s běžnou zubní pastou.
Abyste předešli vzniku zubního kazu, důkladně si čistěte zuby a větší pozornost věnujte špatně dostupným místům. Vyhněte se nápojům s velkým obsahem cukru a po každém jídle si vyčistěte zuby, případně ústa vypláchněte vodou. Je přece lepší užívat si zdravý chrup, než se trápit s řešením následků špatné ústní hygieny.
Zdroje: my.clevelandclinic.org, ferty.cz, novinky.cz