Konec hádek o řízení auta! Upravená Lada Samara má čtyři volanty a každý ovládá jedno kolo

Přidat na Seznam.cz

Řízení všech kol u automobilů není novinkou. Různé značky a modely používají tuto technologii již desítky let a zlepšují tak ovladatelnost a stabilitu vozu. Tato technologie zvyšuje náklady a složitost, ale nové video od Garage 54 představuje levnější řešení, které si můžete udělat sami. Posádka přidala do vozu Lada Samara z poloviny 90. let čtyři volanty, z nichž každý ovládá jedno kolo, jak uvádí server Motor1.

Projektový vůz měl dříve dva volanty, přičemž jeden ovládal přední nápravu a druhý zase zadní nápravu. Dodatečné úpravy však přidaly další dva volanty na zadních sedadlech Lady, takže k ovládání vozu jsou zapotřebí čtyři lidé. Každý volant ovládá upravený hřeben řízení umístěný pod vozidlem.

První výjezd nedopadl dobře, jakmile se vůz ocitl na trati. Hřebeny řízení jsou převrácené, což znamenalo, že dva řidiči museli zatáčet v opačném směru než ostatní, což trvalo několik minut, než na to přišli. Jakmile byli všichni na stejné vlně, začali se čtyři řidiči pokoušet přijít na to, jak vozidlo ovládat.

Řidiči se otáčeli do všech možných směrů, aby se naučili, co je a co není možné, a řídit se pokyny také nebylo vždy snadné. Vůz měl několikrát potíže a nekontrolovatelná jízda skutečně nejednou vyústila v to, že Samara narazila do stohu pneumatik nebo sjela do trávy. Díky zábavě v nízkých rychlostech se však nikomu nic nestalo.

Lada také dvakrát absolvovala slalom, jednou s řízením předních kol a podruhé se zadními. Řízení všech čtyř kol umožnilo i ostrou jízdu do zatáček, i když je řidiči jen těžko zvládali. Zatímco řízení čtyř kol často zlepšuje ovladatelnost, rychlá konstrukce systému Lada vedla ke špatnému nastavení kol, což narušilo jeho stabilitu.

Řízení čtyř kol se může zdát jako záležitost pro výkonné sportovní vozy, ale používají ho i velké luxusní vozy a SUV. Tato technologie pomáhá zmenšit pocit z ovládání velkých vozidel zpoza volantu a zároveň usnadňuje manévrování ve stísněných prostorech jako je parkoviště nebo přeplněné městské ulice.

Zdroj: youtube.com, motor1.com