Každý Čech má doma 100 tisíc, aniž by to věděl. Budete je hledat ještě dnes?
Snad v každé domácnosti se ve skříních, na půdách nebo ve sklepech skrývají roky nepoužívané věci. Pro nás se už možná jedná o bezcenné předměty, někomu jinému by však mohly přijít vhod. Spokojené budou rázem obě strany. Prodejem si můžete efektivně vydělat, a kromě toho doma uvolníte místo pro něco nového.
Znáte to, je vám líto danou věc vyhodit, přitom víte, že stejně, jako jste ji roky nepoužili doteď, tomu tak jinak nebude ani v následujících letech. Může se jednat o oblečení, starou elektroniku, knihy, sportovní vybavení, nábytek nebo třeba o dětské hračky.
Motivací ke zbavení se těchto předmětů může být finanční zisk. V posledních letech je nákup z druhé ruky čím dál oblíbenější. Proto vše, co nepoužíváte a je v dobrém stavu, zkuste prodat.
Projděte místnost po místnosti
Projděte si postupně všechny místnosti ve svém domě nebo bytě. Zaměřte se na věci, které jste nepoužili více než rok. Dané předměty pravděpodobně již nepotřebujete a mohou tak být ideálními kandidáty na prodej. „Očistu domácnosti“ odstartuje třeba u starších modelů mobilních telefonů, které jste nahradili novými, u nepoužívaných deskových her, oblečení, které vám již nesedí, nebo u přečtených knih.
Kde se dají věci prodat?
Možností, kde nevyužité věci prodat, se nabízí hned několik. Jako první bych doporučila věci nabídnout ve svém okolí. Oslovte své přátele, známé nebo třeba spolupracovníky. Dále pak můžete aktuálně v roce 2025 vyzkoušet:
- online bazary a aplikace: nahrajte věci na platformy, jako je Aukro, Bazoš, Vinted nebo Facebook Marketplace. Pokud přidáte užitečný popisek, kvalitní fotky a lukrativní cenu, dostane se inzerát mezi široký okruhu zájemců.
- secondhandy: v případě oblečení či knížek si můžete přivydělat také ve chvíli, kdy je odnesete do specializovaných secondhandů. Výdělek je ale obvykle výrazně menší než při online prodejny.
- specializované obchody: co se týká elektroniky, vybraní prodejci nabízí možnost odkupu starých zařízení.
V cizině, zejména v Americe, jsou velmi populární také garážové výprodeje. Pokud máte věcí na prodej hodně, můžete je také vyzkoušet.
Důležité je správně stanovit cenu
Při rozhodování, za jakou cenu se budete snažit vyřazené věci prodat, vezměte v potaz jak možnou výši výdělku, tak také atraktivitu pro kupujícího. Prvně proto prozkoumejte trh a zjistěte, za kolik korun se prodávají podobné produkty. Při nacenění buďte realističtí, příliš vysoká cena kupující odradí a příliš nízká vás připraví o zisk. Pokud si nejste jisti, jaká částka by byla ideální, začněte s o něco vyšší cenou a postupně ji snižujte.
Kvalitní fotografie jsou klíčové, bez nich nic neprodáte
Zvýšit šanci na prodej mohou mimo cenu také kvalitní fotografie. Důležité je dobré osvětlení a zaměření se na detaily. V popisu pak nezapomeňte uvést všechny důležité informace, včetně stavu produktu, jeho značky nebo případných vad.
„Úklid skříně pro mě byl očistou duše. A navíc jsem vydělala dost peněz, za rok jsem prodala na Vinted oblečení za skoro 30 000 Kč,“ uvádí kamarádka naší redakce Jana K.
Výhodou prodeje věcí je nejen výdělek
Díky tomu, že se zbavíte nepotřebných věcí, si kromě výdělku odnesete z uskutečněného prodeje i další pozitiva. Například si doma uvolníte místo. To můžete obsadit buď něčím užitečnějším, anebo alespoň máte o jednu věc na oprašování méně. Věci se vždy, když to jde, snažte prodat nebo darovat. Kdybyste je vyhodili, zbytečně zatížíte životní prostředí dalším odpadem.
Povaluje se vám také doma 100 000 Kč?
Možná vás překvapí, kolik peněz si můžete prodejem nevyužitých věcí vydělat. Starší mobilní telefon běžně prodáte za několik tisíc korun, stejně jako kvalitní zimní bundu nebo retro nábytek po babičce. U vybraných retro kousků nábytku se cena bezproblémově pohybuje v desetitisících. Podle statistik má průměrná česká rodina doma nevyužité věci v hodnotě až 100 000 Kč.
„Začalo to prodejem oblečení v roce 2023, které jsem nestihla vynosit. V lednu 2025 jsem zjistila, že jsem prodala věci z domácnosti v hodnotě přesahující 100 000 Kč. Je to směšné, protože celou dobu jsem o nich nevěděla,“ komentuje další zkušenost s prodejem použitých věcí Jana a pokračuje: „Jakmile jednou s prodejem nadbytečných věcí začnete, nebudete chtít přestat. A za vydělané peníze si třeba zajedete s rodinou na dovolenou nebo výlet!“
Zdroje: cnbc.com, medium.com, idnes.cz