Jen hloupí lidé nechávají nabíječky v zásuvce. Možná je to i váš případ, změňte to
Bez nabíječek si dnes už život neumíme představit. Potřebujeme je k notebookům, mobilním telefonům, chytrým hodinkám a spoustě dalších přístrojů. nabíjet potřebují například akumulátory fotoaparátů, baterie nebo třeba vysavače. Mnozí jsou zvyklí nechávat kabely zapojené v zásuvce.
Často lidé spoléhají na to, že pokud kabely nepoužívají, žádnou energii nespotřebovávají. Jenže pravda je někde jinde. Zapojené kabely elektřinu spotřebovávají. Samozřejmě méně, než při nabíjení, ale pořád je to relativně hodně. Určitě je to dost proto, abychom přehodnotili své návyky a kabely ze zásuvek vytahovaly.
Navíc nejde jen o to, že zapomenuté nabíječky v zásuvce žerou proud a vás to stojí peníze. Existují také další důvody, proč je mnohem lepší nabíječky nechávat v zásuvkách jen po dobu nabíjení. Tím největším důvodem je pochopitelně riziko vzniku požáru. A každý hasič vám jistě rád dosvědčí, že nejde jen o plané řeči. Požáry od nabíječek jsou bohužel poměrně časté.
„Nejčastějšími příčinami vzniku požárů v domácnostech jsou nedbalost či neopatrnost, technická závada nebo úmyslné zapálení. Za značnou část požárů však mohou jen a jen lidé,“ varují hasiči na oficiálním webu Hasičského sboru ČR.
Nabíječka obsahuje transformátor
Jak je možné, že do nabíječky stále proudí elektřina? Pokud by šlo o drát, který spojuje například telefon se zásuvkou, pak bychom odpojením spotřebiče rozpojili elektrický obvod. Proud by pak přestal úplně téct. Jenže nabíječka není jen tak nějaký drát. Je to kabel, který obsahuje transformátor. A ten mění elektrické napětí na nižší hodnoty. Vzhledem k tomu, že v nabíječce jsou dva elektrické obvody, jeden z nich zůstane uzavřený i po odpojení elektrického přístroje. A vy tak nesmyslně spotřebováváte elektřinu.
Životnost se snižuje
Pokud je nabíječka zapojená nonstop v zásuvce, zkracuje se výrazně její životnost. V takovém případě je dobré počítat s tím, že budete pravděpodobně brzy muset pořídit novou nabíječku. Pokud si však dáte tu práci a nabíječku vždy ze zásuvky odpojíte, bude vám originální nabíjecí kabel sloužit mnohem delší dobu. A vězte, že originální nabíjecí kabel je vždycky nejlepším řešením.
Pozor také na děti
Pokud máte v domácnosti děti, měli byste myslet především na jejich bezpečnost. A nechat nabíjecí kabel v zásuvce určitě bezpečné není. Kabel, který trčí ze zdi je opravdovým rizikem. Navíc to pro děti může být lákadlo, o kterém si budou myslet, že jde o hračku. Stejně jako děti mohou pochopitelně reagovat také domácí zvířata. Přitom jim hrozí zranění elektrickým proudem. A jak jistě víte, takové zranění může mít opravdu fatální následky.
Hrozí riziko požáru
Největším rizikem je pochopitelně požár domácnosti. A je úplně jedno, o jakou nabíječku jde. Jistě jste již slyšeli o příbězích, kdy za požár v domě mohla právě nabíječka zapojená v elektrice. Vždycky totiž hrozí riziko, že se zařízení přehřeje. Některé druhy nabíječek dokonce nevyhovují předpisů. Další pak nemají dokonalou izolaci. A to může způsobit zkrat nebo požár. V neposlední řadě také úraz elektrickým proudem. ‚‚Příčinou požáru byla technická závada nabíječky notebooku,” uvedl mluvčí středočeských hasičů Tomáš Bakalář.
Ničivý požár nedávno zasáhl rodinný dům v Mnichovicích u Prahy. Příčinou byla technická závada nabíječky notebooku, jak potvrdil tiskový mluvčí hasičů ze středních Čech. Hasiči s plameny bojovali jen něco málo přes hodinu, přesto požár způsobil škodu 4,5 milionu. Rodina tak přišla o bydlení jen pár dnů před Vánocemi. Naštěstí se požár obešel bez zranění. Přesto museli hasiči poskytnout majitelům speciální péči. Vzhledem k rozrušení a psychickému stavu došlo na posttraumatickou péči.
Zdroj: hzscr.gov.cz, cnn.iprima.cz, pkr.kr-stredocesky.cz