Jednoduchý trik zachraňuje životy na silnicích. Takto funguje holandský grip

Přidat na Seznam.cz

Výzkumy a statistiky hovoří jasně. Příliš rychle otevřené dveře auta se mohou stát pro cyklisty doslova smrtící pastí. Takzvaný „holandský grip“ zachraňuje životy tím, že výrazně snižuje riziko nehody a zvyšuje ostražitost motoristů nebo ostatních členů posádky při vystupování z vozu, jak uvádí server 24Auto. O co přesně jde a jak tuto metodu aplikovat v praxi?

Jako řidiči jsme při jízdě ve městě obvykle v autě poměrně dobře chráněni, a to i v případě, že dojde k nehodě. Rychlost je nižší, což snižuje rizika. Pomalé vozidlo však může vážně zranit i jiné účastníky silničního provozu, například řidiče skútrů nebo chodce. Cyklisté jsou ohroženi i při stání s autem. Důvodem jsou nehody, při nichž hrají hlavní roli dveře automobilu.

K takovým nehodám dochází, když řidič neopatrně otevře dveře, narazí do cyklisty a dojde k neštěstí. Nejrizikovější jsou v tomto ohledu samozřejmě vozy s velkými dveřmi. Existuje však i jednoduchý trik, jak se takové nechtěné kolizi vyhnout.

Funguje také pro posádku vozu

V praxi tak mohou řidiči zachránit život, pokud znají tzv. „holandský grip“. Postup je jednoduchý. Místo obvyklého otevírání dveří levou rukou řidič uchopí kliku pravou rukou. Horní část těla se v této situaci automaticky natáčí doleva a motorista má větší šanci spatřit přijíždějícího cyklistu „přes rameno“. Tento postup doporučuje i řada odborníků, včetně německé Komise pro bezpečnost silničního provozu.

„Holandský grip“ samozřejmě nemusí používat pouze řidič vozu: Doporučuje se také pro spolujezdce a osobu sedící vzadu, aby se obecně předešlo nehodám při otevírání dveří. Není těžké uhodnout, odkud tato úvodní technika pochází. Velký počet instruktorů autoškol v Nizozemsku ji vyučuje přímo a děti se ji učí také od svých rodičů.

Zdroj: redakce, 24auto.de