Jako by si z oka vypadli. Toto je důvod, proč se psi podobají svým majitelům
Je to až k neuvěření, ale jaký pán, takový pes. Minimálně vzhledově. Děje se to velmi často, kdy si všimnete, že páníček má v obličeji podobné rysy jako jeho pes.
Je to tím, že si jeden typ lidí vybírá stále ta samá plemena a další typ zase jiná?
Lidé si vybírají psy a psí plemena, ke kterým inklinují, opravdu podle určitých vzorců, které se v některých ohledech podobají výběru životního partnera. Není divu, z principu je výběr psa záležitostí parťáka na i více než patnáct let.
Rodinné vzory
Rodiny, které jsou zvyklé na nějaké psí plemeno, většinou to stejné plemeno upřednostňují i při koupi dalšího psa. Děti z rodin s velkými psy také, pokud si pořizují svého miláčka, s větší pravděpodobností pořídí stejné plemeno, nebo minimálně také velké plemeno. Je to o zvyku.
Praktické důvody a sladění s životním stylem
Někdo si pořizuje psa z praktických důvodů, například kvůli ostraze objektu, zálibě, například honební nebo jiná plemena pro myslivce, kde se preferují pracovní a jasně dané vlastnosti jejich budoucího parťáka. Jiní zase budou vybírat podle standardu daného plemene, protože chtějí psa k dětem, přátelského, rodinného, kterého lze dobře vycvičit a je oddaný. Další si vybírají psa, se kterým se budou účastnit výcviku, soutěží a třeba lépe sedí k jejich singl životu.
Chtějí udělat dobrý skutek
Lidé často pod vlivem emocí upřednostní psa z útulku, chtějí udělat dobrou věc. Nutno však podotknout, že je to řešení pro lidi, kteří mají dostatek času na svého psa, aby mohli být svému parťákovi být k dispozici, kdyby se u něj projevila problematická povaha. Toto riziko nikdy nemůžeme vyloučit. A také pozor na impulsivitu, výzkumy publikované v časopise Behaviour Research Method ukázaly, že ty psy, kteří lidé původně chtějí, často nejsou ve shodě s tím typem psa, kterého si nakonec osobně v útulku vyberou. Rozhodují emoce a momentální sympatie.
Podobnost v obličeji je odraz zrcadlových neuronů
Podvědomě si vybíráme psí plemena, která mají podobné rysy jako my. Kolikrát jste si toho již všimli! A shora uvedené důvody nemusí mít s tímto výběrem vůbec žádné spojitosti. Také v partnerství si někteří lidé vybírají protějšky, které mají některé rysy shodné s jejich. Může to být aktivací tzv. zrcadlových neuronů v našem mozku, které jsou zodpovědné za to, že jsme schopni soucítění, empatie, že jsme schopni vcítit se do druhých: je nám to blízké, sympatické. Pes s podobnými rysy, tvarem hlavy, obličejové části nebo výrazem, v takovém člověku aktivuje automaticky sympatie. A když si jsou sympatičtí, je o výsledku jasno!
Roli hraje i povaha
Psí povahy jsou různé a podle plemene jsou často i jasně dané. Čistokrevné psy pak volí častěji ti, kteří chtějí mít jistotu, že pes bude mít určité rysy a styly chování, které potřebuje. Většinou nám je sympatický ten, kdo nám je trochu povahově podobný. A zejména u zvířete to trochu zavání jistotou, že si budeme rozumět a mít stejné životní potřeby.
I pes se přizpůsobuje
I pes umí aktivovat své zrcadlové neurony a umí se díky svým citlivým smyslům velmi dobře naladit na momentální rozpoložení, ale i na povahu svého člověka. Časem se tak klidně může stát, že pes bude odrážet náladu svého pána a tím vzájemnou shodu ještě jemně dokreslovat a posilovat pro vnější pozorovatele. Ti si pak řeknou, že jaký pán, takový pes!
Zdroj: psychologytoday.com, thesmartcanine.com, sciencedaily.com