Jak vyměnit olej v autě. Zvládnete to sami

Přidat na Seznam.cz

Výměna oleje je rutinní údržbou, kterou vyžaduje každé nové i staré auto, ale pro někoho, kdo ji nikdy předtím neprováděl, může představovat náročný úkol. Výměna oleje je však nezbytná – snižuje opotřebení motoru, podporuje jeho delší životnost a zajišťuje potřebné mazání, aby váš vůz mohl fungovat s maximální účinností. A co je na výměně oleje nejlepší? Můžete je provádět sami.

Může se to zdát jako nemožný úkol, ale se správnou přípravou a porozuměním můžete ušetřit čas i peníze a zároveň udržet své vozidlo v optimálním stavu.

Jak provést výměnu oleje

Když začínáte s výměnou oleje, je důležité připravit vozidlo a jeho okolí. To bude vyžadovat, abyste před zahájením výměny krátce spustili motor a zajistili, že olej a motor budou teplý, ale ne příliš horký.

To je také chvíle, kdy můžete využít zvedák, pokud volný prostor pod kapotou není dostatečný, abyste se pod něj vešli.

Dále budete chtít odstranit spodní kryt, který chrání vypouštěcí zátku oleje a filtr motoru.

Vyhledejte filtr a vypouštěcí zátku

Nyní, když máte přístup do tohoto prostoru, budete chtít najít filtr a vypouštěcí zátku. Některé vozy mají zátku a filtr blízko sebe, zatímco jiné je mají dále od sebe. Můžete mít také horní filtr, který vyžaduje další krok k vyjmutí filtru.

Vypusťte olej

Ujistěte se, že máte připravený kbelík na zachycení starého oleje a začněte s otevíráním, jak uvádí web Family Handyman.

Začněte tím, že pomocí klíče pomalu odstraníte vypouštěcí zátku a vypusťte olej. Tento proces může trvat několik minut, proto je důležité být trpělivý.

Vyjměte starý filtr

Dalším krokem v procesu výměny oleje je odstranění olejového filtru – jedná se o válcový prvek připojený k motoru. Zde pravděpodobně použijete klíč na filtry a filtr pomalu odstraníte – olej bude vytékat, takže se nelekejte.

Jakmile všechen olej odteče, můžete nyní zcela odstranit starý filtr a začít s výměnou za nový.


Vyměňte vypouštěcí zátku a filtr

Před přidáním nového filtru je čas vrátit se k vypouštěcí zátce a vyměnit ji. Ujistěte se, že je zátka pevně utažená, ale ne příliš, aby nedošlo k jejímu poškození.

Nyní přejděte k filtru. Nejprve zkontrolujte oblast, abyste se ujistili, že zde nezůstalo staré těsnění olejového filtru. Tento gumový kroužek zabraňuje netěsnostem, a pokud by zůstal, mohl by znemožnit správné nasazení nového filtru.

Než začnete filtr šroubovat zpět, natřete jej tenkou vrstvou oleje. Opět platí, že nesmíte příliš utahovat.

Nalijte nový olej

Jedním z posledních kroků při výměně oleje je nalití nového oleje, jak píše web Edmunds.

Po opětovné instalaci krytu je čas znovu připravit vůz. Pokud jste vozidlo zvedli, svezte jej zpět na zem, abyste měli přístup ke kapotě.

Odtud najdete víčko oleje, sejmete jej a pomocí trychtýře naplníte motor správným množstvím oleje.

Vyzkoušejte nový olej

Nyní je čas otestovat hladinu oleje. Pokud je v pořádku, máte hotovo. Zbývá jen zlikvidovat starý olej – a je to.

Zdroj: familyhandyman.com, edmunds.com, redakce