Internetoví šejdíři mají nový trik. Útočí na city a emoce citlivých lidí, nenechte se nachytat

Dnešní doba mnoho věcí díky technologiím zjednodušuje. Na druhé straně je třeba být více obezřetní. Vaše data totiž často mohou být ohrožena.

Pokud si chcete najít různé informace, v dnešní době se k mnoha z nich dostanete velmi jednoduše, a to přes internet. Ať už jde o vlaková či jiná dopravní spojení, cestování, důležité kontakty či dokonce o zdravotní stav. Všechno to (a mnohem více) můžete dohledat na internetu, přes sociální sítě a na různých webech. Je třeba se mít ale na pozoru, jelikož podvodníci řádí všude.

V poslední době se dokonce rozrostla síť podvodníků, kteří se zaměřili na city druhých. Samota mnoha lidí a potřeba tu samotu vyplnit láká podvodníky s nekalými úmysly. A ti moc empatie nemají. Mnoho důvěřivých lidí se vyskytuje mezi starší generací. A není se čemu divit. V dřívějších dobách se důvěra cenila více, než je tomu nyní. A starší lidé mají zvyky, které jim brání podezřívat druhé.

Podvodníky lákají seznamovací weby

Nejenom staří lidé jsou snadnou kořistí těchto šejdířů. Ale řadí se mezi ně i lidé, kteří se cítí osamocení a podporu si hledají například na různých seznamovacích stránkách na internetu. Napálit se nechají i muži, ale ve většině případů se jedná o ženy. A podvodníci umí na city zahrát velmi dobře.  Na seznamovacích portálech se samozřejmě mnoho lidí seznámilo úspěšně. Nejde tedy o nabádání, ať na seznamky zanevřete. Jde jenom o dobrou radu, a tou je opatrnost.

„Na seznamovacím webu nebo v aplikaci potkáte někoho výjimečného. Brzy vám budou chtít poslat e-mail, zavolat nebo poslat zprávu mimo platformu. Říkají, že je to pravá láska, ale žijí daleko – možná kvůli práci nebo proto, že jsou v armádě. Pak začnou žádat o peníze. Možná je to za letenku na návštěvu. Nebo urgentní operace. Nebo něco jiného naléhavého,“ varuje vládní web Spojených států consumer.ft.gov.

Seznamka
Na podvodníky můžete narazit i na seznamovacích portálech. Zdroj: Shutterstock

Mnoho žen a mužů totiž naletělo tím, že uvěřili lživým vyznáním. Pokud vám někdo tvrdí, že se zamiloval na celý život, aniž by vás poznal osobně, něco na tom nehraje. Pro mnohé z nás jsou tato tvrzení směšná a rozhodně by na taková sladká slovíčka neskočili. Ale samota a psychická nepohoda dokáže způsobit, že mnoho lidí naneštěstí uvěří i těmto výmyslům. Potom už je pro podvodníky hračkou vymámit z těchto lidí citlivější data, jako jsou například informace o bankovních údajích. Nikomu je však nikdy neposkytujte, pokud nejde o blízké, kterým zcela důvěřujete.

Šejdíři můžou oklamat i ty nedůvěřivé

Stačí, když se připojíte ze svého telefonu k neznámé síti či k síti „FreeWifï“ nebo „PublicWifi“. Tyto sítě totiž mohou být vytvořeny hackery, kteří se tak snadno mohou dostat například k vašim citlivým bankovním údajům. A to právě z důvodu, že se přes tyto sítě k vašemu mobilnímu bankovnictví připojíte.

Dalším znamením, že máte co do činění s podvodem, je žádost o platbu za připojení k veřejné Wi-Fi nebo poskytnutí osobních údajů. Veřejné Wi-Fi s otevřeným zámkem pak může znamenat, že vás někdo může odposlouchávat. Mnohdy se tak může stát, že i přesto, že se považujete za opatrné, vás může šokovat vybílený účet.

Jak se vyhnout podvodníkům na internetu? Šifrováním

V první řadě nevstupujte do mobilního bankovnictví přes veřejné Wi-Fi a nikomu své bankovní údaje neposkytujte. Připojujte se v tomto případě pouze k důvěryhodným sítím. A používejte VPN. Jedná se o virtuální privátní síť, která vaše data šifruje. Tím zvyšujete vaši bezpečnost.

WhatsApp
Aplikace WhatsApp poskytuje bezpečné šifrování. Zdroj: Shutterstock

Pokud máte zařízení iPhone a posíláte někomu, kdo má Android, textovou zprávu s citlivými údaji, mějte na paměti, že tato komunikace není šifrovaná. Pokud však používáte stejná mobilní zařízení jako druhá strana, jde o bezpečné a šifrované zprávy. V případě nezabezpečené komunikace proto raději volte aplikace WhatsApp nebo Signal. Jelikož tyto aplikace poskytují end-to-end šifrování nejenom pro textové zprávy. Ale i pro hlasové hovory a taktéž videohovory.

„Požadavek na end-to-end šifrování je důležitý,“ řekl Jack Danahy, viceprezident pro strategii v NuHarbor Security.

Ať už se tedy připojujete k internetu z důvodu seznamování či poslání zprávy nebo hovoru, buďte opatrní. A nikomu nesdělujte svá citlivá data bez absolutní důvěry a zabezpečení.

Zdroje: consumer.ftc.gov, nuharborsecurity.com, idnes.cz, nbcboston.com, bbc.com, kybertest.cz