Ikonický Papamobil. Jakými vozy jezdili papeži?

Přidat na Seznam.cz

Papež, známý také jako Jeho Svatost nebo nejvyšší hlava katolické církve, má bohatý celosvětový program. Při jeho cestách po planetě ho často uvidíte jezdit v neobvyklém autě zvaném Papamobil. Podívejte se na vozy, které Vatikán používá jako papamobil pro současné i předchozí papeže, píše server Motor Biscuit.

Papežův automobil je speciálně vybavené auto, kterým papež jezdí na svá častá veřejná vystoupení. Papamobily jsou upraveny tak, aby papeže chránily a zároveň mu umožnily být viditelný pro davy lidí. Prvním papežem, který papamobil používal, byl v 70. letech 20. století papež Jan Pavel II. Papežské přepravy však pochází z doby před mnoha staletími, kdy pěšáci vozili papeže na trůnu nebo jezdil v kočárech tažených koňmi.

Po atentátu na papeže Jana Pavla II. v roce 1981 Vatikán doplnil papamobil o neprůstřelné sklo. Papamobil má také zábradlí, aby papež mohl bezpečně stát a mávat davům lidí. Automobil je navíc vybaven schůdky pro snadnější nastupování a vystupování z vozidla. Přibližně třetinu vozů používaných pro papamobil tvoří vozy Mercedes-Benz. Také při cestách papeže do jiných zemí vytvářejí místní úředníci upravené papamobily od místních výrobců a automobilů.

Současný papežský automobil pro papeže Františka

Současný papež František jezdí v nejrůznějších papamobilech. Jedním z hlavních poselství papeže Františka je návrat ke skromným a méně materialistickým kořenům křesťanství. Toto smýšlení ovlivňuje i typy vozidel jeho papamobilů. Krátce po nástupu papeže Františka do papežského úřadu v roce 2013 byl pro něj vytvořen upravený papemobil Mercedes-Benz třídy M. Tomu se však často vyhýbá ve prospěch skromnějších vozů.

Vzhledem k tomu, že jedním z papežových cílů je spasit duše celého lidstva, je příhodné, že jezdil v Kia Soul. Papež František je také zastáncem ekologických cílů a řešení klimatických změn. S ohledem na to je pro něj vozidlo Toyota Mirai s vodíkovými palivovými články s nulovými emisemi dobrou volbou. Je to dosud „nejekologičtější“ papamobil. Uvidíme, zda bude jednou jezdit v elektrickém papamobilu. Papež František ukázal svou přitažlivost „muže z lidu“ také s Fordem Ranger a Jeepem Wrangler.

Navzdory kázání papeže Františka o pokoře se zdá, že mnozí výrobci automobilů toto poselství nepochopili. V roce 2017 Lamborghini představilo papeži speciální edici modelu Huracán s papežskou bílou a zlatou výbavou. Luxusní superauto bylo poté vydraženo na charitativní účely. Také upravená verze Mercedesu-Benz třídy G, luxusního SUV, které si vybrala řada celebrit, byla použita jako papežský automobil. Mezi další modely automobilů použité pro současného papeže patří Fiat 500L, Renault 4, Kia Sedona, Isuzu D-Max, Hyundai Santa Fe, Nissan Frontier a Ford Focus nebo Škoda Enyaq.

Papamobil pro papeže Benedikta a Jana Pavla II.

Pro papeže Benedikta, předchůdce papeže Františka, byl Mercedes-Benz zvolen jako automobilka pro papežský automobil. Mercedes-Benz vytvořil upravenou třídu G v reakci na požadavek vytvořit papežský automobil, který by dokázal efektivně jezdit za deštivého počasí. Při zahraničních cestách papež Benedikt často používal papežský automobil třídy M.

Po atentátu na papeže Jana Pavla II, Benediktova předchůdce, Vatikán posílil zabezpečení a ochranu papežských vozů. Když Vatikán přidal na papežův vůz neprůstřelná skla a další úpravy, lidé mu začali říkat Papamobil. Papež Jan Pavel II. jezdil v mnoha papežských vozech Mercedes-Benz, včetně modelů Mercedes-Benz 230-G, 500 SEL, 608, S-Class Cabrio a ML340. Mezi další modely vozů patří Peugeot 504, Ford řady D, Range Rover State Review Car a GMC Sierra.

Papež používá širokou škálu automobilů. S tolika změnami v automobilovém průmyslu, zejména v oblasti elektrických a autonomních vozidel, bude zajímavé sledovat, jaké vozy bude mít papežský automobil v budoucnu.

Zdroj: motorbiscuit.com