I takto může vypadat obytný vůz Tatra Phoenix. Luxusní karavan postavený na speciální objednávku

Přidat na Seznam.cz

Největší rozmach turistiky a karavaningu odstartovala nedávná pandemie, ale ani po jejím skončení tento trend nepolevil a karavany všeho druhu zažívají zlaté časy. A nemusí mít jen podobu přívěsu nebo přestavěné dodávky. Stále častěji se objevují i terénní alternativy. Jeden takový byl nedávno postaven na podvozku Tatra. Terénní vůz Tatra Phoenix 4×4 byl vyroben speciálně na zakázku.

O obytné automobily je stále zájem a jejich výrobci často nedokážou udržet krok s poptávkou navzdory vysokým cenám. I mezi karavanisty je několik druhů příznivců a kromě jejich solventnosti a ochoty připlatit si za nadstandardní výbavu rozhodují i destinace, kam se se svým karavanem chystají. Ti z první ligy cestují náročným horským terénem, na dlouhé vzdálenosti a často zůstávají uprostřed nehostinné přírody ještě déle. Právě pro tento druh „turistiky“ byl vytvořen nejnovější obytný vůz Tatra.

Horské expediční vozidlo Tatra 4×4

Přestavby vozidel Tatra na expediční speciály mají dlouhou tradici. Již známí cestovatelé Zikmund a Hanzelka používali pro své expedice kromě osobních automobilů a dvou speciálů T 805 také upravené Tatry. Později se u nás proslavila Tatra 138 Lambaréné nebo legendární Tatra 815 GTC a její expedice kolem světa. Právě tyto aktivity automobilky zasely zárodky jejich expedičního charakteru a odolnosti, podpořené úspěchem v Rallye Dakar. Dnes proto Tatru vyhledává mnoho cestovatelů, kteří si na jejích podvozcích nechávají stavět karoserie na míru.

Tatra Trucks ve spolupráci s rakouským zastoupením značky Tatra a společností Tschann Nutzfahrzeuge GmbH vytvořila nový expediční speciál Tatra Phoenix 4×4. Ten si speciálně objednal pár, který rád cestuje a prozkoumává neprobádaná místa v Rakousku a okolních horách. Přesné technické specifikace nejsou známy, ale obytnou nástavbu postavila společnost Zirbenbox a měla by zajistit několikadenní autonomní pobyt hluboko v přírodě. Konečná cena také není známa, ale vzhledem k vybavení a technickému základu není pochyb o tom, že zmíněný pár pravděpodobně nemá hluboko do kapsy.

Zdroj: redakce, Tatra