Hasiči mají novou zbraň. Tatra Force III V12 má 600 koní, mimořádně silnou kabinu a dokáže projet ohněm

Přidat na Seznam.cz

Kopřivnická Tatra posílá hasičům nové speciální vozidlo. Představila třetí generaci modelu Tatra Force a jedním z jeho využití je i hasičské vozidlo. K dispozici bude opět několik verzí, přičemž pod jeho kabinou opět zní vzduchem chlazené motory. Buď v konfiguraci V8, nebo dokonce V12. Portfolio připravovaných verzí je tak široké, že novinka dokonce vytlačí z trhu současnou Tatru Terra.

Od třetí generace modelu Force si Tatra slibuje mnohé. Jak uvádí sama automobilka, „trojka“ s sebou přináší zásadní vylepšení koncepce s nízko položenou kabinou a vzduchem nebo vodou chlazeným motorem nad přední nápravou. V nabídce se však objeví i novinka, a to model Force s motorem umístěným vpředu.

Tatra se netají tím, že Force III bude nabízen v tolika verzích, že na trhu nahradí i Tatru Terra, čímž se výrazně sjednotí produktové portfolio. Právě to by mělo být v konečném důsledku výhodné i pro zákazníky. „Tatra Force III je klíčovou modelovou řadou Tatry s velkým potenciálem dalšího rozšíření,“ říká k významu novinky pro automobilku generální ředitel Tatry Lukáš Andrýsek.

Velký význam má nízko položená kabina, kterou automobilka nezapomíná zmínit. „Krátká i prodloužená kabina se vyznačují nízkou celkovou výškou, která umožňuje nízký průjezd a snižuje riziko poškození kabiny. Součástí je také integrovaná ochrana posádky proti převrácení. U dvoudveřových verzí je k dispozici také ochrana proti pádu předmětů,“ dodává ředitel výzkumu a vývoje automobilky Radek Smolka.

Stříkačky z Poličky

Automobilka jako první představila verzi Force III 4×4 se čtyřdveřovou kabinou a hasičskou nástavbou od THT Polička. K dispozici je však také verze 6×6 s krátkou kabinou určenou pro montáž hasičské cisterny. A další budou následovat. Také s nápravami 8×8 a vzduchem chlazenými motory V8 (340 kW/462 koní) a V12 (440 kW/598 koní).

Pro vybrané trhy jsou k dispozici také vodou chlazené jednotky Cummins s emisní normou Euro 6. Tatra vyrábí deseti- a čtrnáctistupňové převodovky s novou generací elektronického řazení, ale k dispozici je také dvanáctistupňová automatizovaná převodovka ZF TraXon (ta dosud nebyla pro hasičské verze k dispozici) a šestistupňová automatická převodovka Allison. Hasičské verze jsou také vybaveny ochranou elektrického vedení a podvozku proti žáru a otevřenému ohni. Tatra se netají záměrem dodávat Force III nejen hasičům, ale také záchranným složkám, armádě a samozřejmě civilnímu sektoru.

Zdroj: redakce, Tatra