GM oznamuje návrat do Evropy. Přiveze také elektrický Hummer. Těšíte se?

Přidat na Seznam.cz

Americký konglomerát GM oznamuje svůj návrat do Evropy. V minulosti působila na starém kontinentu řadu let, ale špatné hospodářské výsledky a nešťastný způsob vedení automobilového byznysu ji před pěti lety přiměly k oficiálnímu odchodu z Evropy. Dnes Američané opět usilují o prodej za Atlantikem. Vrátí se sem však pouze s elektromobily, napsal server Drive.

Měli by se evropští výrobci obávat ambicí GM opět prodávat v Evropě? Soudě podle toho, co zde General Motors předvedl minule, možná ne. Americký konglomerát byl kdysi obětí své velikosti a příliš malé flexibility na rychle se měnícím evropském trhu.

Obří kolos byl zkrátka příliš neohrabaný na to, aby se rychle přizpůsoboval změnám a nabízel produkty, které by dokázaly držet krok s místní konkurencí. Mnozí jí dodnes nemohou odpustit ani likvidaci tradiční švédské automobilky Saab. Vedení GM to vidí jinak a dostalo chuť znovu zaútočit na trhy EU.

Elektrická ofenziva

„Před pěti lety jsme prodali divizi Opel a dnes mohu zodpovědně prohlásit, že nemáme výčitky svědomí, protože jsme se zbavili výroby automobilů se spalovacími motory. To nám však dává novou příležitost k růstu a vstupu do Evropy jako významného hráče v oblasti elektromobilů,“ komentuje nové plány GM její současná šéfka Mary Barra.

Vedení společnosti údajně vidí obrovskou příležitost prosadit se na evropských trzích s elektromobily, které jsou budoucností. GM vidí potenciál také v oficiálním dovozu elektrického SUV GMC Hummer, jehož jméno Evropané ještě nezapomněli. Tentokrát se však nejedná o dieselového mastodonta, ale o vyspělý elektromobil schopný konkurovat nastupující Tesle nebo jiným výrobcům podobných vozidel.

Jaké značky by chtěl koncern do Evropy oficiálně dovážet, zatím neprozradil, víme jen, že půjde výhradně o elektromobily a v budoucnu také o autonomní vozidla. Zatím to všechno zní spíše jako „vzdušné zámky“, ale faktem je, že GM to zřejmě myslí vážně, protože už jmenoval šéfa zodpovědného za prodej v Evropě. Je jím bývalý člen správní rady společnosti Cadillac Mahmoud Samara. Evropská centrála GM bude sídlit ve Švýcarsku. Kdy GM skutečně zahájí svůj „výsadek v Evropě“, není v tuto chvíli jasné.

Zdroj: drive.com