Francouzská „slza“ je nejdražší veterán, který se kdy v aukci prodal

Přidat na Seznam.cz

Automobilový svět začátkem tohoto měsíce očekával aukci francouzského veterána z roku 1937, značky Talbot-Lago. Kupé T150-C-SS Teardrop se prodalo 4. března za rekordní sumu 13,4 milionu dolarů, tedy v přepočtu asi za 300 milionů korun, a to přímo na živé aukci společnosti Gooding & Company z USA.

Stalo se tak nejdražším francouzským veteránem, který kdy byl prodán v aukci a zároveň i nejdražším autem značky Talbot-Lago. Vysoká cena ale není úplným překvapením. Tato varianta „slzy“ je jednou z mála, která obsahuje karoserii navrženou a vyrobenou společností Figoni et Falaschi. Je to také jeden ze dvou sportovních elegantních celoslitinových karosérií modelu New York a dokonce jediný s původním zachovaným exteriérem.

Podle webu RobbReport, se pod kapotou ukrývá 4 litrový šestiválec s horními ventily a třemi karburátory Zenith-Stromberg, který má výkon 140 koní při 4100 otáčkách za minutu. Kromě toho je kupé vybaveno převodovkou Wilson, která umožňuje řidiči „předvolit“ rychlostní stupeň, spolu s mechanickými brzdami na čtyřech kolech a aktivní zadní nápravou. To vše dohromady značilo na svou dobu velmi výkonný vůz.

Na počátku roku 2000 byl tento model nákladně zrestaurován a byla mu vrácena původní specifikace včetně modré a stříbrné barvy. 85 let staré auto se objevilo na mnoha autosalonech, ale teprve nyní bylo poprvé od roku 1950 nabídnuto k veřejnému prodeji.

Zdroj: robbreport.com