Evropský unikát: V lednu proplujete motorovou lodí nejkrásnější české jeskyně
Česká republika má turistům co nabídnout. Ačkoliv nemáme osmitisícové vrcholky hor nebo moře, je tu spousta přírodních krás, které je možné obdivovat. Kromě hlubokých lesů, krásných pohořích, údolích řek nebo jezer, jsou to také jeskyně. Podzemní říše není viditelná na první pohled, o to je však krásnější a tajuplnější.
Jeskyně jsou podzemní dutiny, které vytvořila příroda vymýváním a vymíláním horniny, často vápence. Existují také jeskyně v dalších horninách, které vznikaly jinými způsoby. V každém případě jsou však jeskyně pomyslné chrámy, které nabízí návštěvníkům svou nevšední krásu. A Česká republika má těchto úžasných míst hned několik. Víte, kde najdete tu nejkrásnější jeskyni?
Mohutné dómy a vrcholný zážitek na dosah ruky
Nejkrásnější jeskyni najdete asi dva kilometry od skalního mlýna. Jde o Punkevní jeskyně, které nabízí opravdu unikátní zážitek pro všechny návštěvníky. V jeskyni na turisty čeká krápníková výzdoba v chodbách, které vedou až na dno propasti Machocha. Součástí prohlídky je mimo jiné plavba na motorových člunech po podzemní říčce Punkvě.
Pohlédněte do více než 138 m hluboké propasti
Ze jeden z nejkrásnějších podzemních prostorů oblasti je považovaný Masarykův dóm. Jako nevšední zážitek pak lidé popisují jízdu lanovkou, která turisty vyveze na horní okraj propasti Macocha. Tam na vás čekají vyhlídkové můstky s pohledem do více než 138 metrů hluboké propasti.
Punkevní jeskyně není bezbariérová. Nicméně klidně ji mohou navštívit i vozíčkáři po rezervaci. K dispozici je jim jen suchá část. „Prohlídka s dětskými kočárky není možná,” upozorňuje web caves.cz.
Jedinou motorovou plavbu jeskyní v roce 2025 zažijete zde
Punkevní jeskyně leží v severní částí Moravského krasu, konkrétně v kaňonu Pustého žlebu. Suchá část jeskyní byla veřejnosti zpřístupněná už v roce 1909. V březnu 1921 pak byla zprovozněná také první vodní část jeskyně. Aktuálně jde o jedinou fungující plavbu motorovými loděmi v přírodní jeskyni v kontinentální Evropě. Prohlídky se vždy konají s průvodcem. V létě a o víkendech je vhodné si své místo na prohlídce rezervovat. Bývá totiž poměrně plno.
A jak se k jeskyni vlastně dostanete? Zaparkovat lze na placeném parkovišti na Skalním mlýně nebo u propasti Macocha. Poté je možné jít pěšky nebo využít možnosti nechat se od Skalního mlýna dovézt vláčkem. Od propasti Macocha lze vyjet lanovkou. V zimě je doporučené použít právě parkoviště na Skalním mlýně. Lanovka totiž bývá mimo provoz. Přijet lze také na kole, a to až ke vstupu, kde jsou stojany na kola.
Ohlasy návštěvníků jsou kladné
Turisté si návštěvu krásných jeskyní chválí. Dokazují to vzkazy, které jsou uveřejněné na oficiálním webu jeskyní. Například Anežka M. Palková navštívila jeskyně v srpnu loňského roku a byla nadšená. „Dnes, 21. 8. 2024 v 8:20, jsme byly s kamarádkou na prohlídce punkevních jeskyní. Byl to naprosto úžasný zážitek a moc ho doporučujeme. Jely jsme úplně první lodičkou a nemohly jsme se nesmát komentářům našeho průvodce! Byl opravdu úžasnej, děkujeme za skvělý zážitek,” napsala.
Zdeněk Jelen si pochvaluje také lidskost a pomoc paní ze Suvenýrů. „Dala nám uschnout mikiny a zapůjčila suché,” uvedl s tím, že se svoji rodinou přijel na návštěvu jeskyní ze Spojených států amerických. Jarda V. děkoval za super zábavnou prohlídku jeskyní a plavbu. Dodal, že nic lepšího dlouhou dobu nezažili. Pokud jste tedy ještě jeskyně nenavštívili, doporučujeme to napravit.
Jeskyně zažily povodně
Povodně v září roku 2024 se nevyhnuly ani Punkevní jeskyni. Jeskyně tak byly od poloviny měsíc uzavřené. Už po necelém týdnu se však podařilo jeskyně opět otevřít. Z počátku bylo možné absolvovat jen suchou část prohlídky. Následující den však již byla zařazena také zkrácená vodní plavba. Ostatně ta platila až do konce roku. Povodně však zasáhly do pořádání otužilecké akce. „Otužilecká akce příští týden je zrušena. Volal mi organizátor,” uvedla na Facebookové stránce Punkevní jeskyně Jana Novotná.
Aktuální otevírací doba v lednu 2025
A jak je to s prohlídkami Punkevních jeskyní v lednu 2025? Nemusíte se obávat, dovnitř se rozhodně podíváte. „Prohlídky jsou po prohlídce suché částí ze dna propasti Macochy z technických důvodů vedeny cestou zpět jindy nepřístupnou Tunelovou chodbou – se zkrácenou vodní plavbou z Pustého žlebu po Masarykův dóm a zpět – do odvolání,“ informuje oficiální web punkevni.caves.cz.
Pokud se tedy na návštěvu vydáte v těchto zimních dnech, čeká na vás jindy nepřístupná chodba. A to rozhodně stojí za návštěvu!
Praktické informace pro návštěvníky
Návštěvníkům doporučujeme teplé zimní oblečení a vhodnou obuv. Otevírací doba v lednu je 8:40 – 14:00, v pondělí je zavřeno. Dětské vstupné v roce 2025 stojí 160 Kč (včetně plavby lodí) a pro dospělé je cena 320 Kč plné a 270 Kč snížené vstupné.
Zdroj: punkevni.caves.cz, lideazeme.cz, wikipedia.org, facebook.com