Řidičák v roce 2025 dostanou nově tisíce Čechů. Zjistili jsme, zda jste to také vy
Od ledna tohoto roku se v oblasti zdravotní způsobilosti k řízení automobilu chystají významné změny. Nová vyhláška ministerstva zdravotnictví umožní řidičský průkaz získat lidem s některými zdravotními problémy, kteří byli dosud automaticky vyřazení. Co však musí splnit ti, kteří mohou nově usednout za volant?
Ministerstvo zdravotnictví dlouhodobě čelilo kritice, že ačkoliv jde medicína stále dopředu, jsou stávající pravidla příliš přísná. Mnoho diagnóz, které dříve znemožňovaly řízení, je nyní již léčitelných. Úlevu tak pravděpodobně zaznamenají nejen rodiny napříč Českou republikou, ale také administrativní pracovníci. Sněmovna totiž 17. prosince v úvodním kole podpořila novelu zákona o elektronizaci zdravotnictví. Zavedení a spuštění služeb elektronického zdravotnictví vyjde stát na zhruba 60 milionů korun.
Kdo má nově šanci usednout za volant?
Od roku 2025 budou moci řidičský průkaz získat osoby s poruchami autistického spektra, vadou sluchu, ale také lidé s lehkými formami demence nebo pacienti po ukončené léčbě závislostí. Podle odborníků je důležité individuální posouzení každého případu.
„Odborné vyšetření může před přijetím k výuce a výcviku k získání řidičského oprávnění nejen identifikovat vážnější rizika, tedy individuálně posoudit psychickou způsobilost k řízení, ale současně jsou důležitá pro nastavení doporučení individuálního přístupu při výcviku budoucího řidiče v autoškole,“ informují České noviny. Pokud dotyčná osoba psychologickým testem i autoškolou projde, může se stát stejně dobrým řidičem jako kdokoliv jiný.
Lidé po ukončené léčbě závislostí na alkoholu či drogách budou muset nově čekat jen šest měsíců, nikoliv rok, na potvrzení zdravotní způsobilosti k řízení. Rovnoprávnost řidičů v dnešním světě je důležitá – to dokazují také slova úřadu ombudsmana: „Oprávnění řídit motorové vozidlo umožňuje lidem s postižením žít život na rovnoprávném základě s ostatními členkami a členy naší společnosti.“
Novinky pro osoby se sluchovým postižením
Velkou změnou projdou i pravidla pro osoby se sluchovým handicapem. Dosud platilo, že ztráta sluchu nesměla přesáhnout 30 procent. Nově se tento limit zvyšuje na 40 procent. Kromě toho se sluchově postižení budou moci ucházet o práci řidiče. Ke změně přispěly jak zkušenosti ze zahraniční, tak fakt, že jsou již na trhu kvalitnější naslouchadla.
„Kompenzace sluchu přitom nemusí být nutně vnímaná jako cílená na sluch, ale může jít o jiné možnosti vztahující se například k vizuálnímu vnímání, jako je instalace dodatečných zrcátek, zprostředkování akustických vjemů ve vizuální podobě, nebo komunikace formou, která není vázána na sluch,“ uvádí České noviny citaci ministerstva zdravotnictví.
Pravděpodobných změn se dočkají i pravidelné zdravotní prohlídky starších řidičů
Jednou z dalších zásadních změn, která se zvažuje v rámci pravidel silničního provozu, je zvýšení věkové hranice, od níž jsou starší řidiči povinni absolvovat pravidelné zdravotní prohlídky. V současnosti je tato povinnost stanovená pro všechny řidiče od 65 let. Další kontrola probíhá v 68 let a od této chvíle je povinné prohlídky absolvovat každé dva roky. Návrh však pracuje s posunutím hranice první povinné prohlídky na 70 let. Důvodem pro tuto úpravu je stále se prodlužující délka života a fakt, že jsou starší generace aktivnější, než byly ty předchozí.
Plánované navýšení věkové hranice vyvolalo rozporuplné reakce. Zatímco část veřejnosti, zejména samotní senioři, návrh vítá, ozývají se i kritici. Ti argumentují tím, že pravidelné zdravotní prohlídky jsou pro udržení bezpečnosti na silnicích nezbytné a že jejich odsun může vést k vyššímu počtu nehod. Pokud bude změna schválená, očekává se, že začne platit nejdříve za několik měsíců.
Ke zpřísnění podmínek naopak může dojít u řidičů, kteří nosí velmi silné dioptrie. V současné době mohou auto řídit lidé až do osmi dioptrií. Hranice by se mohla snížit na 6. Že k tomu ale opravdu dojde, je spíše nepravděpodobné.
Zdroje: ceskenoviny.cz, cesky.radio.cz, ceskenoviny.cz