Důchodci by po 18. hodině neměli vycházet ven. Má to jasný důvod, víte jaký?
Zimní měsíce se neobejdou bez krátkých dnů, mrazivých večerů a často ani bez nevyzpytatelného počasí. Zejména seniorům tak hrozí nachlazení, uklouznutí na ledě či jiné zdravotní komplikace, které jsou spojené s volbou nedostatečně teplého oblečení či nevhodně zvolenou obuví.
Starší lidé jsou vůči chladu více náchylní, protože jejich tělo již nedokáže tak efektivně udržet tělo teplo. Z toho důvodu snadno dojde k podchlazení. To se obvykle projevuje zimnicí, zpomalenou řečí, zmateností a zrychleným pulsem. V závažnějších případech se senior třese a zrychleně dýchá. Nebezpečí představují také kluzké povrchy. Kvůli těm v zimě každoročně dochází k nárůstu pádů a s tím souvisejícím zlomeninám.
Proč je důležité omezit večerní vycházky?
Během pozdních odpoledních či večerních hodin je venku snížená viditelnost, a to častokrát i na jinak dobře osvětlených cestách. Častěji tak dochází k pádům, protože zledovatělé povrchy nejsou dostatečně viditelné. Navíc je v průběhu zimy lidské tělo unavenější než během dnů, kdy nám nad hlavou září teplé sluneční paprsky. Tím se riziko pádu opět zvyšuje. Kromě toho mají někteří starší lidé v chladném počasí a tmě zhoršenou orientaci. Ta vede k dezorientaci nebo nečekaným zdravotním problémům, například k náhlému poklesu krevního tlaku.
Prožijte zimní období v bezpečí a pohodě
Aby se předešlo nečekaným pádům a nemocem, je vhodné věnovat zvýšenou pozornost nejen času vycházek, ale také volbě oblečení a obuvi. Efektivní ochrany před chladem docílíte kombinací termoprádla, teplého svetru a nepromokavého kabátu. Stejně důležitá je ochrana hlavy, rukou a nohou. Nezapomeňte tak ani na čepici, šálu a rukavice. Obuv by měla mít protiskluzovou podrážku a pevnou oporu pro kotník, tedy žádné letní tenisky.
Venku je ideální pohybovat se za denního světla, kdy navíc nejsou ani tak nízké teploty. Po 18. hodině by senioři měli raději zůstávat doma nebo ven vycházet v doprovodu mladších osob. Dbát je potřeba jak na prevenci pádů, tak na celou svoji životosprávu. Je důležité pít dostatek tekutin, ideálně teplé bylinné či ovocné čaje, a zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vitamíny a minerály, které posilují imunitu.
V zimě také dochází k poklesu nálady a úbytku energie
V dnešní době se čím dál častěji setkáváme s pojmem „zimní deprese“. Ta nastává v období, kdy náš mozek nemá dostatek denního světla. V té chvíli naše tělo začne produkovat více melatoninu, hormonu spánku. Zároveň klesá hladina serotoninu, který se podílí na dobré náladě. Výsledkem je, že se cítíme ospalí, bez energie, skleslí a často ztrácíme zájem o věci, které nás normálně baví. Senioři, kteří tráví spoustu času o samotě, jsou k zimní depresi o to náchylnější.
Důležitý je sociální kontakt i denní světlo
Obklopte se lidmi a aktivitami, které máte rádi. Pozvěte k sobě přátele na kávu, zahrajte si společně deskovou hru nebo navštivte svoji rodinu. Také se každý den za světla snažte chodit alespoň na krátkou procházku, která pomůže jak fyzickému, tak mentálnímu zdraví. Obecně je pohyb skvělým lékem na špatnou náladu. Pokud venku panuje nevlídné počasí, alespoň se protáhněte doma u okna.
Dokonce se prodávají lampy, které napodobují denní světlo. Ty jsou však dost nákladné, proto se spíše porozhlédněte po doplňcích stravy. Nejčastěji tělu během zimy schází vitamin D. Ten je důležitý pro zdraví kostí, ale také pro správného fungování imunitního systému. Doplnit jej můžete jak ve formě tablet, tak kapek. Doporučené jsou také doplňky, které obsahují omega-3 mastné kyseliny. Ty pro změnu přispívají ke správné funkci mozku a srdce.
„Potravinových doplňků je mnoho, doporučoval bych tobolky olejového charakteru, protože „déčko“ je rozpustné v tucích. S tím se pojí i časování: optimální je brát vitamin D po jídle, příkladem může být klasická snídaně, kdy jsme jedli vajíčka nebo ořechy. V případě malých dětí volíme z pochopitelných důvodů kapky, nikoli kapsle,“ řekl v rozhovoru pro Deník N farmaceut Kristián Slíž.
Zdroje: nia.nih.gov, ageuk.org.uk, bcbsm.mibluedaily.com, mayoclinic.org, denikn.cz