Dobrá zpráva pro Čechy. Dovolená v Chorvatsku bude jednodušší

Přidat na Seznam.cz

Chorvatsko změnilo svůj status. Nyní to budou mít turisté jednodušší, ale o něco dražší.

Chorvatsko. Hlavní prázdninová destinace mnoha Evropanů, především Čechů. A přestože je země členem Evropské unie, postrádala mnoho prvků, díky kterým Evropané rádi cestují do tohoto společenství.

Vše se však mění. Od 1. ledna je cestování do Chorvatska autem jednodušší. No, země na základě rozhodnutí Rady Evropské unie z 8. prosince 2022 vstoupila do schengenského prostoru v první den tohoto roku, jak psal web Evropské unie.

Češi si tak mohou oddechnout, protože již nebudou muset stát fronty na hranicích při kontrolách. Pasové kontroly budou zachovány pouze na vnějších hranicích schengenského prostoru, tj. na hranicích se Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou.

Doposud jste museli předložit pas nebo občanský průkaz, ale nyní budete moci projít v klidu a bez zastavení. Jediným místem, kde se budete muset prokázat průkazem totožnosti, jsou letiště, kde přechodné období potrvá do 26. března letošního roku.

Vstup do schengenského prostoru však není jedinou novinkou. S 1. lednem a příchodem nového roku se Chorvaté rozloučili se svou měnou, chorvatskou kunou. Na jeho místo samozřejmě nastoupilo euro. Návštěvníci se nebudou muset trápit s výměnou měny, která není nikde jinde podporována, ve směnárnách. Nyní budou platit eurem jak v Rakousku, tak stejně dobře v Chorvatsku.

Takové změny mají samozřejmě stejně mnoho příznivců jako odpůrců. Chorvaté se obávají, že po zavedení nové měny zchudnou, protože se zvýší ceny. Toto pocítí i turisté.

Jisté je, že nová zařízení budou pro návštěvníky Chorvatska atraktivní a že dodatečné náklady neodradí ty, kteří se tam stejně chystali. Na druhou stranu však mohou vést ke snížení počtu turistů. Jak to dopadne, ukáže čas, a to v nadcházejících prázdninách.

Zdroj: redakce, consilium.europa.eu