Další země se chystá zvýšit maximální rychlost na dálnici na 150 km/h

Přidat na Seznam.cz

Zdá se, že rychlostní limity nejsou osudem celé EU. Naopak Itálie již plánuje zvýšení maximální rychlosti. Také Česká republika se rozhodla změnit rychlostní limit – od nového roku bude možné na vybraných úsecích v zemi jezdit maximálně 150 km/h namísto dnešních 130 km/h. To znamená, že se bude moci jezdit maximálně 150 km/h. Stejnou změnu nyní plánuje i Itálie, oblíbená prázdninová destinace mnoha Čechů. Víme, na kterých úsecích.

S rostoucím tlakem na ekologizaci dopravy se stále častěji očekává, že to odnesou motoristé, kteří chtějí jezdit rychle. Tlak ekoaktivistů roste a vybrané země mu již vyhověly: v různých případech snížily maximální povolenou rychlost nebo o snížení rychlosti na dálnici velmi intenzivně diskutují, jak je vidět například v případě Německa nebo sousedního Rakouska.

Česká republika se vydala přesně opačným směrem. Od ledna 2024 zvyšuje rychlostní limit na vybraných rychlostních silnicích na 150 km/h. Také italský ministr dopravy Matteo Salvini nechal přepracovat tamní pravidla silničního provozu. Záměrem je, aby se na nejbezpečnějších úsecích italských dálnic mohlo jezdit rychlostí 150 místo 130 km/h.

Více než čtvrtina všech dálničních úseků v Itálii má alespoň tři jízdní pruhy. Na třech čtvrtinách těchto úseků však Italové již nyní aktivně kontrolují (a pokutují) rychlost projíždějících aut. V Itálii lze očekávat rychlost až 150 km/h na dálnici A14 z Boloně do Bari, na dálnici A4 mezi Milánem a Brescií, na dálnici A30 mezi Casertou a Salernem a na dálnici S26 mezi Janovem (Voltri) a (Gravellona Toce). Kdy vstoupí připravované nařízení v platnost, je zatím otevřené.

Zdroj: redakce, Motor1