Co se doopravdy stane, když darujete po smrti své tělo
Desítky tisíc lidí ročně se rozhodne ve Spojených státech darovat své tělo vědě. Motivace mají lidé různé, a to od jedinců zapálených do vědy až po ty, kteří to považují za morální povinnost nebo charitu.
Nejprve projdete administrativním procesem. V něm se především stanovují podmínky jak pro vás, tak pro pozůstalé. Jak bude ale s vaším tělem jednou, často za mnoho let, naloženo dál, záleží na mnoha faktorech.
V České republice je stále takových těl nedostatek. Dříve platilo, že pokud se k neidentifikovatelnému tělu nikdo do 96 hodin nepřihlásí, může být použito pro tyto účely. To už dnes neplatí a všechna těla musí být darována vědomě a s darovací smlouvou.
Některé nemoci či způsoby smrti vás z dárcovství vyřadí
Ne každému se ale jeho poslední přání splní. Některé faktory vás mohou vyřadit. Jedná se například i o obezitu, některé instituce mají váhový limit pro darované tělo, protože od určité váhy už nelze tělo adekvátně použít. Vyřadí vás také například smrt na nějakou infekční a respirační nemoc, která by se mohla šířit z těla dál.
24 hodin
Nejdůležitějších je prvních 24 hodin. Po smrti se spojí pohřební služba s danou institucí a během dalších 24 hodin bude tělo nabalzamováno pomocí infuzí balzamovacího roztoku obsahujícího formaldehyd, který se vpravuje do hlavní krční žíly. Ten vytlačí (jednoduše řečeno, pozn. redakce) postupně krev z těla a nahradí ji roztokem, který tělo konzervuje. Pak se tělo uloží do chladírny na šest až osm týdnů.
Pak přichází den D
Po této době je tělo připraveno pro výzkum, který může být jednorázový, ale také může být tělo použito pro vícero projektů. Vědci nebo studenti je používají pro výzkum, běžné vzdělávání nebo se používají pro různé vědecké studie.
Co všechno se může dít?
Některá těla se použijí pro zkoušení nových chirurgických technik. Na jiných se testují léky. Nebo se na nich studenti učí nauku o rozkladu. Některá těla jsou dokonce používána jako figuríny pro testování při crash testech v rámci vývoje bezpečnosti automobilů.
Vrátit nebo zůstat?
Možná se ptáte, jak je to potom s pohřbem. To se vše řeší v rámci dárcovské smlouvy, někteří si přejí po určité době předat tělo rodině, jiní se dávají všanc lékařské vědě na neurčito. Když je však tělo použito, je zpopelněno a vrací se po dohodě rodině, která může zajistit rozloučení.
V České republice je běžné, že posléze nese lékařská fakulta všechny náklady se zpopelněním darovaného na svých bedrech.
Zdroj: fnmotol.cz, technologyreview.com, rcseng.ac.uk