Prosinec je tady za pár dní. Osvojte si několik pravidel na silnici a v autě
V zimě se mnoho řidičů bojí vyjet na silnice. Nepříznivé počasí vytváří na silnicích vrstvu vody, která se může snadno proměnit ledovku a způsobit smyk. A nejen to. Při jízdě autem na řidiče číhá spousta dalších nástrah, na které se však můžete připravit.
Prosinec je měsícem, kdy se počasí mění velmi rychle. Chvíli prší, pak zase napadne sníh, který je doprovázen krutými mrazy. Ty způsobují řidičům automobilů mnoho nepříjemností v podobě neudržovaných vozovek, ale také poruch na vozidle. Zimní počasí klade také větší nároky na dovednosti řidiče a jeho pozornost při řízení. Proto se vyplatí nejen zopakovat si pravidla silničního provozu a zásady řízení, ale také připravit své vozidlo na zátěž, kterou s sebou zima přináší.
Řízení v zimě je mnohem náročnější
Možná si říkáte, že jste dobrým řidičem, který má naježděno mnoho kilometrů. To může být pravda, ale nemusí to nutně znamenat, že hravě zvládnete nástrahy, které s sebou zimní počasí přináší. V letních měsících je řízení uvolněnější a více flexibilní. Nemusíte se tolik připravovat na jízdu, starat se o auto a silnice nejsou velkým problémem.
V zimě je ale nutné věnovat řízení větší pozornost, a to kvůli povětrnostním podmínkám, které jsou v tomto období dosti nevyzpytatelné. Zima dokáže způsobit špatnou viditelnost a kluzké silnice. Sníh vám může bránit projet určitými částmi, kde se v létě běžně se svým vozem pohybujete. Chladné počasí může navíc negativně působit na vozidlo samotné, více ho opotřebovávat (včetně pneumatik) a nutit ho k větší spotřebě paliva.
Přizpůsobte se zimě i dešti
V zimě se můžeme setkat s proměnlivým počasím, kdy sněží, prší, nebo jde o kombinaci obojího. Na silnicích vzniká ledovka, která může být životu nebezpečná. Existují ale kroky, které je možné udělat, abyste se vyhnuli nepříjemnostem při jízdě.
Jezděte plynule, nešlapejte prudce na plyn a vyhýbejte se nenadálému brzdění. Každý nekoordinovaný pohyb pneumatik, snižuje jejich přilnavost, což může způsobit smyk. Vaše jízda by měla být promyšlená a pozvolná. Předvídejte, co se může stát za okamžik, a přemýšlejte, co budete dělat. Jezděte pomalu, což vám umožní rychleji reagovat v případě potřeby a při vjezdu do zatáček věnujte řízení zvýšenou pozornost. Pokud musíte jet rychleji, pamatujte na nutnost pomalého zrychlování i zpomalování.
Při smyku pozor
Dbejte na signalizaci na palubní desce, která vás varuje před koly, která prokluzují a mohla by se stát nezvladatelnými. V případě prokluzování sešlápněte plyn, díky čemu kola získají zpět svou přilnavost. V případě smyku reagujte na základě toho, která kola se do něj dostala. U smyku předních kol uvolněte plynový pedál, během chvíle by se kola měla vrátit zpět do základní polohy a vy znovu získáte kontrolu nad vozidlem. Při smyku zadních kol otočte volantem ve stejném směru, kterým klouže zadní část vozidla, čímž auto vyrovnáte. Ani u jednoho případu nebrzděte! Tím byste mohli situaci jedině zhoršit.
V neposlední řadě dbejte na pravidelnou kontrolu svého vozu po celý rok. Díky tomu zajistíte jeho správné fungování. Před každou jízdou automobil zkontrolujte pohledem. V případě, že by se vám před jízdou cokoliv nezdálo, na silnici nevyjíždějte.
Věnujte větší pozornost svému vozu a řízení
Všichni řidiči by v prosinci neměli podceňovat zimní počasí a jeho nevyzpytatelnost. Nutné je být fyzicky v pohodě a připraven rychle reagovat. Dbejte na dostatečný spánek a nevěnujte se během jízdy ničemu než řízení.
Před jízdou zkontrolujte pečlivě svůj vůz a množství paliva. Během cestování věnujte větší pozornost svému okolí, řiďte pomalu, nikam nespěchejte a předvídejte, že ostatní řidiči mohou udělat chybu. Udržujte si od nich tedy odstup a zvyšte bezpečí své i svých spolujezdců.
Zdroje: ivypanda.com, caranddriver.com, edition.cnn.com