Co dělat, když se rozsvítí kontrolka motoru

Přidat na Seznam.cz

Přístrojová deska automobilu je plná kontrolek, které se pohybují od výstražných až po přátelské upozornění. Většina těchto kontrolek zůstává po většinu času zhasnutá, a když se objeví, málokdo jim rozumí. Kontrolka motoru je mezi těmito záhadnými signály kardinální, s mnoha možnými důvody jejího výskytu a více než několika způsoby, jak ji nechat zmizet. Co však kontrolka kontrolního motoru znamená?

Co znamená kontrolka motoru?

Pokud jedete autem a rozsvítí se, obvykle nemusíte zastavovat a volat o pomoc. Měli byste však tuto kontrolku brát jako znamení, že je čas brzy navštívit mechanika. Kontrolka kontrolního motoru je součástí palubního diagnostického systému vašeho vozu, který sleduje veličiny, jako jsou otáčky motoru, palivová směs a zapalování. Když tento systém zjistí problém, který nedokáže sám odstranit, reaguje rozsvícením kontrolky motoru, jak uvádí server Drive Way.


Jak vypadá kontrolka kontrolního motoru?

Na přístrojové desce se objeví kontrolka motoru, jejíž tvar se však může lišit v závislosti na tom, jaký vůz řídíte. U některých vozů kontrolka motoru doslova hlásí „check engine“ a nic jiného, zatímco u jiných se objevuje ve tvaru motoru, občas se slovem „check“. Vzhled kontrolky se může lišit také v závislosti na problému. Trvalá kontrolka motoru signalizuje méně naléhavý problém, zatímco blikající kontrolka motoru signalizuje problém, který vyžaduje okamžitou pozornost. U některých automobilů se kontrolka motoru zobrazuje také červeně, pokud je problém závažný.

Jak dlouho můžete jezdit s rozsvícenou kontrolkou motoru?

Mnozí z nás kontrolku motoru záměrně ignorují, dokud se neprojeví příznaky toho, co její rozsvícení způsobilo. To je lákavá strategie, ale není moudrá. Váš problém může být zpočátku zanedbatelný, ale může se vyvinout v závažný problém, jako je tomu v případě špatného katalyzátoru. I když problém pouze snižuje spotřebu paliva, stále se jedná o další emise a výdaje z vaší kapsy, které by mohla vyřešit rychlá návštěva mechanika. V každém případě byste měli co nejdříve nechat svůj vůz zkontrolovat.

Zdroj: driveway.com