Chystáte se s dětmi na hřiště? Ideální čas na uvolňování karcinogenů. Paradoxně
Rozhodli jste se strávit volný čas s dětmi na dětském hřišti, protože právě dětská hřiště jsou ideálním prostorem pro zábavu, pohyb a navíc se zde vaše děti mohou socializovat.
Dětská hřiště jsou místem radosti, kde mají děti možnost zdolávat různé překážky, rozvíjet své pohybové schopnosti a seznamovat se ostatními dětmi. Děti předškolního věku, pro které jsou tato hřiště stavěna, by měly být fyzicky aktivní alespoň tři hodiny denně. Tyto tři hodiny si mohou rozdělit do celého dne. Hlavním ukazatelem by měla být především radost z pohybu.
Přirozený pohyb je pro děti důležitý
Děti by měly mít přirozený pohyb, jako je pobíhání, poskakování a skvělé je využívat také skluzavek, prolézaček a dalších prvků, které bývají přítomny na dětských hřištích. Vhodnými aktivitami pro děti je i hra s míčem nebo jízda na populárním odrážedle bez šlapadel.
Pohyb je velmi důležitý pro správný a zdravý vývoj dítěte. Navíc pohyb podporuje soustředění a schopnost se učit. Dítě po pohybové aktivitě bude i lépe usínat, což je další skvělý důvod, proč navštívit dětské hřiště.
Z toho všeho teda logicky vychází, že vzít děti na dětské hřiště je naprosto skvělý nápad. Ale co když je tím můžete ohrozit na zdraví? Je to vůbec možné?
Karcinogenní škodliviny v bezpečném prostoru dětských hřišť?
Dětská hřiště v dnešní době podléhají všem atestacím, tak přeci nemohou být nebezpečné. Ale opak je pravdou. Státní zdravotní ústav upozornil na fakt, že některé umělé pryžové povrchy mohou totiž uvolňovat karcinogenní látky.
Tyto karcinogenní látky se mohou dostávat do lidského organismu i pouhým dotykem kůže s tímto závadným povrchem, ale do těla se dostávají i vdechováním látek, které se odpařují z pryží.
„Nelze v žádném případě paušalizovat, že se problém škodlivin týká všech hřišť a sportovišť s umělým povrchem. Záleží samozřejmě na použitých materiálech. Problém ale každopádně považujeme za závažný. Odborníci SZÚ proto už delší dobu upozorňují certifikační orgány zainteresované do zkoušení bezpečnosti materiálů, dozorové orgány provádějící kontroly trhu a další orgány státní správy, do jejichž působnosti tato problematika spadá, taktéž jako na možná zdravotní rizika,“
uvedla ředitelka SZÚ MUDr. Barbora Macková, MHA
Z čeho se vyrábí pryžové povrchy?
K výrobě pryží se používají i recyklované použité pneumatiky, proto je velmi vysoké riziko, že budou obsahovat škodlivé látky. Toto vyplývá i z řady vědeckých studií.
„K nejzávažnějším zdravotním rizikům, která mohou tyto materiály představovat, patří expozice organismu z přítomnosti polycyklických aromatických uhlovodíků (tzv. PAU). Tyto chemické látky patří do skupiny karcinogenních látek. Tedy látek, které způsobují rakovinu,“
vysvětluje vedoucí Národního referenčního centra pro odpady a půdu a vedoucí Oddělení hygieny půdy a odpadů SZÚ, MUDr. Magdalena Zimová, CSc.
Čím více času, tím vyšší riziko
Pokud chodíte na tato dětská hřiště pravidelně a strávíte tam více času, tak se nebezpečí těchto látek zvyšuje. Také záleží na tom, v jakém ročním období tato hřiště navštěvujete, protože pokud na pryžové desky pálí slunce a z desek se uvolňuje zápach, tak právě ten bývá indikátorem možné zdravotní závadnosti.
A právě děti představují velmi citlivou skupinu vůči těmto škodlivým látkám. Děti mají citlivější pokožku a sníženou detoxikační kapacitu. Tedy děti mají sníženou schopnost odbourávat škodliviny z těla.
„Je nesmírně důležité, aby města, obce, školy či další subjekty, které vybavují dětská hřiště a sportoviště umělými povrchy, důsledně vyžadovaly od dodavatelů certifikáty zdravotní nezávadnosti umělého povrchu z hlediska uvolňování chemických látek. Ne každý certifikát, kterým se mohou výrobci zaštiťovat, totiž musí být zaměřen právě na tuto zdravotní nezávadnost,“
doplňuje MUDr. Magdalena Zimová, CSc
Takže ačkoliv dětská hřiště přinášejí spoustu pozitiv pro zdravý vývoj našich dětí, je důležité si uvědomit také možná rizika.
Zdroje: nzip.cz, szu.cz , nzip.cz, vitalita.cz