Čeští řidiči jásají. Elektromobil přinese dvojnásobnou úsporu, ale má to háček
Elektromobilita je téma, které vyvolává mnohé vášně. Málokdo se na něj dokáže podívat bez emocí tak, aby skutečně posoudil, zda je právě pro něj elektromobil vhodný. Pojďme se o to pokusit.
Elektromobily souvisí s dekarbonizací a opouštěním fosilních paliv. Pokud bychom nebrali do úvahy stránku ochranu životního prostředí, kterému vozidla se spalovacím motorem bezesporu škodí, je třeba mít na zřeteli, že fosilní paliva jsou vyčerpatelná. Proto se lidstvo již delší dobu poohlíží po palivu, které bude možné získávat neustále, což může být právě elektřina z obnovitelných zdrojů.
Přechod na elektromobilitu bez dotací
Přechod na elektromobily je proto státy podporovaný dotacemi. A jsou to právě dotace, které jsou pro elektromobilitu klíčové. Jak se ukázalo v mnoha případech, pokud stát dotace vypíše, uživatelé si elektromobily pořídí rádi. Je to totiž právě vyšší cena pořízení, která mnohé kupující odrazuje.
Česká republika je například na rozdíl od Německa, nebo Francie, co se dotací na elektromobily týká, velmi skoupá. V roce 2024 vypsala jeden dotační program na pořízení elektromobilu pro podnikatele, jehož alokace byla vyčerpána po pár měsících, zhruba o rok předčasně.
Bohužel další výzvy pro osobní automobily se nechystají, proto je třeba při pořízení sáhnout do vlastních zdrojů financování. I tak se ale elektromobil může velmi vyplácet.
Elektromobil a fotovoltaika – nejlepší řešení
Opravdu velký smysl ale dává pořízení elektromobilu společně s fotovoltaikou. Pokud je na střeše domu fotovoltaika, velmi často není možné veškerou vyrobenou elektřinu ve špičkách spotřebovat. Pokud se v tuto chvíli nabije baterie elektromobilu, lze tak jezdit vlastně zadarmo. Stačí pouze sledovat stav výroby, což již dnes provádí celá řada technologií automaticky.
Velký význam má v takovém případě také technologie vehicle to grid, tedy možnost, kdy lze do baterie elektromobilu uskladnit přebytečnou vyrobenou elektřinu. Pokud má domácnost tzv. spotové ceny elektřiny, tedy ceny, které se odvíjejí od okamžité ceny na burze elektřiny a které nejsou fixované, pak lze takto odebírat do baterie elektřinu, kdy je cena nejnižší, nebo dokonce záporná.
Poté je možné elektřinu do sítě vracet, ale v okamžiku, kdy její cena vylétne do výše, tedy v čase denních špiček, takto lze navíc ještě na elektromobilu vydělat.
Je to právě spojení fotovoltaiky a elektromobilu, díky kterému se investice vrátí opravdu velmi rychle. Připomeňme, že na fotovoltaiku lze čerpat štědré dotace, stejně jako na zřízení wallboxu pro domácí nabíjení. Pokud vyrobenou elektřinu nezvládnete projezdit, spotřebovat, nebo uložit a stále máte přebytky, lze se zapojit do sdílení elektřiny, kdy se sice již platí poplatky za distribuci elektřiny, ale stále jde o model, který se vyplácí.
Důležitější než peníze? Životní prostředí
Ceny elektromobilů jsou stále vyšší než ceny aut se spalovacím motorem. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně novou technologii, není na trhu dostatek ojetých vozů, které by se daly pořídit za výhodnou cenu. To se ale v budoucnu bezpečně změní. Jednak bude klesat cena nových elektromobilů, stejně jako ojetin, kterých bude na trhu stále více a budou tak tlačit cenu dolů.
Nezapomeňme také na ekologické hledisko, které může být pro někoho důležitější než to finanční. Elektromobil nezpůsobuje žádné emise ani otravný dým. Jejich provoz je tichý, jízda plynulejší a přitom dynamičtější.
Zdroj: wikipedia, conversation.com, euronews.com