Češky vyhazují zimní čepice. Zimní trend 2025 půjde na dračku, jednejte rychle
Čepice zůstávaly po léta tradičním zimním doplňkem. Očekává se však, že rok 2025 s sebou přinese revoluci v zimní módě. Hlavním důvodem odklonu od čepic je jejich negativní vliv na vzhled účesu. Velmi často čepice zanechávají vlasy zplihlé nebo elektrizované. Jaké jsou tedy alternativy, které nepoškodí účes, ale zároveň poskytnou dostatečnou ochranu před zimou?
Důležitou roli ve výběru pokrývky hlavy hrají kromě praktičnosti také módní trendy. Do popředí zájmu se dostávají elegantní klobouky, čelenky a klapky na uši. Klobouky se hodí zejména k elegantním zimním outfitům.
Na vzestupu jsou pletené čelenky
Čelenky nabízejí podobnou ochranu před zimou jako čepice, ale na rozdíl od těch narušují účes. Zakoupit se dají v různých barvách či vzorech a stávají se oblíbenou volbou nejen pro každodenní nošení, ale také pro zimní sportovní aktivity.
S popularitou se setkávají zejména u mladší generace, slušivé jsou však pro ženy všech věkových kategorií. Spousta lidí si v posledních letech také spíše nasadí kapuci u kabátu, než aby si na sebe vzala neslušivou čepici. Kapuce vás efektivně ochrání jak před zimou, tak před větrem.
Už máte v šatníku šátek na hlavu?
Někteří tomu říkají šátek na hlavu, jiní zas šála s kapucí, jedná se však stále o to stejné. Tento módní doplněk se původně setkával s vlnou kritiky, nyní už si však své stoupence našel napříč světem. Šála je často vyrobená z kvalitního materiálu, jako je kašmír či hřejivá merino vlna. Díky tomu se jedná jak o vkusný doplněk kolem krku a na hlavu, tak o praktický kousek, který nás během chladných dnů udrží v teple.
Pozornost věnujte nejen volbě pokrývky hlavy
Na chladné zimní počasí je potřeba se připravit po všech směrech, a to jak volbou čepice či klobouku, tak výběrem oblečení. Jestliže nechcete nastydnout, vycházejte ven oblečeni ideálně ve třech vrstvách. Základní vrstva by měla být tvořena přiléhavým termoprádlem, které odvádí vlhkost. Další vrstva slouží k izolaci a uchovávání tepla v blízkosti těla. Sáhněte například po mikině, svetru nebo po péřové vestě. Na závěr outfit doplňte bundou či kabátem, abyste byli chránění před větrem, deštěm a sněhem.
„Potřebujeme se na zimu vrátit ke standardnímu oblečení, jaké bylo zvykem. Takže holt nebudeme chodit přes zimu v kraťasech a tričku, ale vezmeme si dlouhé kalhoty, košili, případně mikinu a svetr a nebudeme mít doma 25 stupňů, ale třeba 20.,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas etnolog Martin Šimša.
Důležitý je i výběr materiálu
Velmi oblíbená je vlna, které skvěle izoluje, i když je mokrá. Merino vlna je navíc antibakteriální a šetrná k pokožce. Cenově dostupné jsou syntetické materiály, které sice rychle schnou, ale obvykle rychle propouští chlad. Jedná se například o polyester nebo nylon. Mimo déšť skvělou službu prokáže péřová výplň v bundě či kabátu. Lehkým a hřejivým materiálem je fleece, který však není příliš odolný vůči větru.
„Kvalita textilií se neustále zvyšuje. I dnes se však objevují případy nekvalitních výrobků, které spotřebitele naštvou nebo v horším případě ohrozí,“ varuje na webu Český rozhlas ředitel Textilního zkušebního ústavu Pavel Malčík.
Čím dalším se chránit před zimou?
Hlava, ruce a nohy jsou části těla, které teplo ztrácí nejrychleji. Z domu tak vycházejte jak s čepicí či jinou pokrývkou hlavy, tak s rukavicemi. Kromě investice do kvalitních bot se vyplatí připlatit si i za teplé ponožky z merino vlny, které nohy udrží v suchu a teple. Na škodu nebudou ani šály a nákrčníky, zejména pokud venku plánujete strávit více času.
Zimní boty by měly být nepromokavé, opatřené protiskluzovou podrážkou a zároveň mít dostatečnou izolaci, aby v nich mohly nohy dýchat.
Zdroje: scoutlife.org, redcross.org.uk, plus.rozhlas.cz, dvojka.rozhlas.cz