Česká města, která platí svým obyvatelům. Budete si chtít hned sbalit kufry
Některá města v České republice chtějí nalákat další osoby, které by ve městě žily. A třeba tím, že rodiny ročně ušetří velké sumy peněz. Fyzicky sice rodiny peníze od radnice většinou nedostanou, ale často jsou osvobozeny od drahých poplatků, které se jinde hradí. Jinde nabízí speciální karty s bonusy.
Na peníze v hotovosti lákal v minulém roce Ždírec nad Doubravou. Inspiroval se v Jihlavě, která se v roce 2005 potřebovala dostat nad 50 tisíc obyvatel. Za zřízení trvalého bydliště magistrát Jihlavy nabízel tři tisíce korun. A nápad měl úspěch. Ve Ždírci se nechali inspirovat. Šlo jim však především o to, aby se k trvalému pobytu přihlásili ti, co ve městě žijí a trvalý pobyt mají jinde.
„Aby se zde přihlásili k trvalému bydlišti. Ačkoliv jim zde poskytujeme služby, nic z toho nemáme. Finanční odměna jim má být motivací,“ vysvětlil ždírecký starosta Bohumír Nikl pro Idnes.
Karta s bonusem
Nalákat nové obyvatele chce v současné době také Kyjov. Pomoci by měla takzvaná Kyjovská karta. Za přepis trvalého bydliště do Kyjova dostanou držitelé karty bonus ve výši pěti tisíc korun. Ty sice nemohou vybrat jako hotovost, ale peníze lze využít například na vstup do kulturního dobu, při platbě za parkovací kartu pro rezidenty nebo třeba na úhradu kroužků pro děti. Čerpat ho lze také v místním aquaparku. Už za první měsíc využilo této možnosti čtrnáct nových Kyjováků. Projekt funguje čtvrt roku a vypadá to, že lidé na bonusy opravdu slyší.
Karviná hradí odpady
Poplatky za svoz komunálních odpadů jsou čím dál tím vyšší. Lidé často platí kolem 900 korun na osobu. Pro vícečlennou rodinu je tak poplatek za odpad poměrně velkým zásahem do rozpočtu. Existují však města, kde se za odpady neplatí. Několik let je tomu tak například v Karviné. A město odpustí poplatek za svoz komunálního odpadu místním i v roce 2025. Náklady jsou tak na bedrech magistrátu.
A proč se tak město rozhodlo? Karviná chápe, že konec těžby ve městě a všeobecné zdražování dávají lidem zabrat. Město začalo poplatky platit po covidové pandemii a stále v tom pokračuje. Primátor města upozornil, že i když se poplatky vybírali, měli jich mnoho nezaplacených. Město tak sice mělo vybrat spoustu peněz za svoz odpadů, ale stejně jich tolik nevybralo.
Poplatky odpouštěla i jiná města
V minulosti přistoupila k odpuštění poplatku za odpad i jiná města. S odpuštěním poplatku přišlo v minulosti například Kladno. To však poplatek znovu zavedlo v roce 2024.
„Kladno s ohledem na dopady vládního konsolidačního balíčku, který dle odhadů sníží příjmy města zhruba o čtvrt miliardy korun, navrací povinnost uhradit poplatek za komunální odpad,” píše se na oficiálním webu města.
V Kladně byl tak poplatek odpuštěný jen pro rok 2023, kdy chtělo město pomoci lidem v době ekonomické krize.
Dlouhou dobu neplatili za svoz odpadu ani obyvatelé krkonošského Harrachova. Poplatek dlouhých pět a půl roku platili jen místní podnikatelé. Vedení města, které přišlo k moci v červenci 2020, však poplatek zavedlo. Podnikatelé totiž sice platili, ale podmínek zneužívali a město muselo doplácet opravdu vysoké sumy. Podnikatelé totiž tříděný odpad vozili na sběrná místa, která byla zdarma.
Ve Strakonicích došli ještě dál. Kromě odpadů zadarmo tu občané mohli zdarma jezdit také veřejnou dopravou. Ostatně veřejná doprava zdarma je již několik let také ve středočeském Kolíně. Radnice je s rozhodnutím o zavedení jízdného zdarma spokojená, a tak v něm bude pokračovat. Podle sdělení starosty města Michaela Kašpara bude doprava zdarma také po celý rok 2025. I to bezesporu lidem ušetří spoustu peněz.
Zdroj: idnes.cz, denik.cz, mestokladno.cz