Češi v roce 2024 hromadně odmítají důchod a volí překvapivé řešení
S rostoucím věkem odchodu do důchodu a nejistou budoucností penzijního systému hledají mladí Češi jiné způsoby, jak se zabezpečit na stáří. Místo spoléhání se na státní důchod si stále více lidí volí různé alternativní cesty. Za touto změnou přístupu stojí především současná situace v oblasti sociálního zabezpečení.
V České republice se po dlouhé generace tradovalo, že státní důchod je takovým základem, na který se lidé mohou ve stáří spolehnout. Pro starší generace to byla jistota, o které se nediskutovalo – po letech práce čekal na každého zasloužený odpočinek podpořený “výsluhou” od státu.
Dnešní mladí už ale takové jistoty nemají. A hlavně se na ně nespoléhají. Nynější generace je ovlivněna ekonomickou nestabilitou a změnami na pracovním trhu, růstem cen. Lidé si uvědomují, že důchodový systém v jeho stávající podobě pravděpodobně nebude schopen jejich potřeby zajistit.
Tento trend je zřejmý nejen v České republice, ale i v dalších zemích. Ve většině vyspělých států totiž dochází k tomu, že důchod pobírá čím dál více lidí, zatímco do důchodového fondu přispívá stále méně lidí. Tento fakt souvisí hlavně s nižší porodností a stále vyšším věkem, kterého se lidé dožívají.
Odchod do důchodu je stále více v nedohlednu
Věk odchodu do důchodu v České republice se za poslední dekády neustále zvyšuje. Aktuálně se do penze odchází v přibližně 65 letech, ovšem s ohledem na demografické změny se očekává jeho další posun.
Například mladší generace, narozené po roce 2000, by mohly odcházet do důchodu až v 68 nebo dokonce v 70 letech. Podle politiků i odborníků se jedná o nevyhnutelný krok – populace totiž nepopíratelně stárne a poměr mezi pracujícími a důchodci se dramaticky mění.
V roce 1990 připadali na jednoho důchodce čtyři pracující
Důchodový systém v Česku je založený na průběžném financování. To znamená, že současní pracující svými odvody financují důchody aktuálních důchodců. Tento model ale v současnosti naráží na limity.
Zatímco v roce 1990 připadali na jednoho důchodce čtyři pracující, dnes je to jen něco málo přes dva a toto číslo je stále menší. Do roku 2050 by mohl být poměr dokonce 1:1, což už je alarmující problém – v tomto případě by totiž každý pracující musel zároveň “živit” jednoho důchodce. To je neudržitelné a nemožné a mladí lidé to dobře ví.
Mladí lidé se na důchod nespoléhají
Podle průzkumů Českého statistického úřadu a dalších institucí je zřejmé, že mladá generace už ve funkčnost důchodového systému moc nevěří.
Studie agentury Ipsos z roku 2023 ukázala, že až 60 % mladých Čechů nevěří, že se vůbec dožijí jakéhokoliv státního důchodu. Dalších 75 % dotázaných uvádí, že státní důchod bude pouze minimální částí jejich příjmů a zbylé finance si tak budou muset zajistit sami.
Tato skepse má hned několik důvodů. Současná generace vnímá politickou nestabilitu, dlouhodobé odkládání důchodové reformy a negativní demografické prognózy. Zároveň vidí reálné příklady z okolí – jejich rodiče a prarodiče často bojují s nízkým státním důchodem, který pokryje jen základní potřeby.
Investice, podnikání i spoření
Místo spoléhání se na státní důchod mladí Češi hledají alternativy, jak se na stáří zajistit. Klíčovými oblastmi jsou investice, podnikání a spoření, přičemž každá z těchto strategií má svá specifika a výhody.
- Penzijní spoření – navzdory všeobecné skepsi zůstává penzijní spoření jedním z pilířů, na které se lidé spoléhají. Státní podpora ve formě příspěvků a daňových výhod dělá z “penzijka” stále jednu z nejjednodušších a nejatraktivnějších možností. Podle Asociace penzijních společností má dnes penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření uzavřeno více než 4,5 milionu Čechů.
- Investování – investice jsou stále populárnější. Zatímco dříve byly považovány za příliš riskantní, dnes na ně velmi mnoho mladých lidí spoléhá. A nemusí jít o přímý nákup akcií. Nejčastěji jde o nákup podílových fondů před finanční poradce, investice do nemovitostí a další možnosti, díky kterým budou uložené peníze zdatně konkurovat inflaci.
- Podnikání – další cestou je podnikání, které mnozí vnímají nejen jako způsob finanční nezávislosti, ale i jako možnost budovat vlastní „důchod“. V tomto případě se bavíme především o byznysech, které mohou v budoucnosti generovat pasivní příjem.
TIP! Pokud chcete rozjet podnikání, ale vlastních financí příliš nemáte, vyzkoušejte dotační programy. Například od Úřadu práce ČR můžete dostat na rozjezd podnikání až 250 000 Kč.
- Kryptoměny a jiné alternativy – zajímavým fenoménem je rostoucí obliba kryptoměn. I když jde o vysoce rizikovou oblast, mnoho mladých Čechů vidí v kryptoměnách způsob, jak diverzifikovat své portfolio a potenciálně dosáhnout i vyšších výnosů.
Zdroje: Seznamzpravy.cz, Idnes.cz, E15.cz