Češi startují auta a vyrážejí pro živý vánoční stromek za 250 Kč, bude v prodeji 28.11.
Začíná čas koupě vánočních stromečků. Ceny jsou astronomické, často tvoří jednu z nejvyšších položek vánočních nákupů. Jak ho vybrat co nejlevněji a nejlépe?
Cenová náročnost je jedním z důvodů, proč si koupi stromečku rozmýšlíme. Statistiky říkají, že Češi se začínají lehce přiklánět ke stromkům umělým. Je jich výraznější většina.
Statistiky oblíbenosti vánočních stromků vychází z počtu zhruba jednoho milionu prodaných živých stromečků. Vedou kavkazské jedle, následují smrky a třetí jsou borovice.
Na výběr máme jak živé stromky z dovozu, tak i ty, které pochází z českých plantáží. Ty často s předstihem inzerují tzv. prodej ze dvora, kde si stromeček můžete i důkladněji prohlédnout a bývá za nižší ceny.
V Británii řeší problém opačný: adorují živé stromky
Zatímco my se snažíme omezit koupi živých stromů a nahradit je umělými, v Británii už v minulosti propagovali trend opačný. Snižme množství plastů, kupujme živé stromky! Mají nižší ekologickou stopu než výroba a případná likvidace stromů umělých.
A tady také začíná trend stromků v květináčích, které se pěstují ze semen. Květináčové vánoční stromečky mají upravený řez kořenů i nádobu na pěstování tak, že snáze přežijí po patřičné aklimatizaci jak vánoční svátky, tak venku poté zbytek zimy.
Trend živých stromů tu ale bude navždy
Mají nezaměnitelnou vůni a k Vánocům prostě patří. Živé stromky ale vyžadují péči už od chvíle, kdy si je koupíte, a je třeba si vybrat takový, aby vám skutečně do Vánoc vydržel.
S koupí neotálejte, ty lepší jsou pryč hned!
Ačkoliv je nabídka stromečků široká, tak s koupí neotálejte. Náročný zákazník chce dokonalý stromek a ty z trhů rychle mizí. Měl by být zdravý, čerstvý, voňavý, rovný a větve rovnoměrně rozmístěny. Podívejte se také na jeho řez, měl by být čerstvý, nikoliv zaschlý.
Stromeček si můžete zajet vybrat osobně, některé firmy, ale i obchody, rozváží stromky i v rámci jejich eshopů.
Uložte ho na chladné místo a do vody
S jehličnanem je to trochu jako s řezanou květinou. Když ho dovezete domů, postavte ho na chladné místo. Ideální je garáž nebo sklep. Poslouží i balkon, ale dobré je celý stromek zakrýt například dekou. Rozhodně není dobré ho mít na slunečném, teplém, nebo příliš suchém místě.
Postavte ho do kbelíku s vodou. Je důležité, aby byly volné kapiláry a strom mohl vodu nasávat. Pokud ho máte profesionálně seříznutý, je připraven vodu nasát. Pokud ne, nebo je rána zaschlá, je třeba odříznout kmen asi o tři centimetry, aby byly kapiláry znovu uvolněné.
Vodu potom dáváme i do vánočního stojanu, aby v teplém prostředí obývacího pokoje vánoční stromek brzy neopadal.
Jaké jsou ceny?
Letošní cenové rozpětí by se mělo pohybovat od 750 do 1050 Kč za kavkazskou jedli, zdražení oproti loňsku je as o deset procent. Do ceny se promítlo letošní přesunutí stromečků do vyšší sazby DPH, rostoucí náklady na práci, energie a hnojiva. Smrčky nebo borovice podle výšky pak pořídíte za 400 až 600 Kč.
Živý vánoční stromek za 250 Kč
Od 28.11. můžete v oblíbeném nábytkovém řetězci v Česku najít zajímavou akci, kdy před každým jejich obchodním domem budou v prodeji dánské stromečky ve stejné ceně ve dvou výškových kategoriích. Menší 140 – 170 cm a větší 171 – 220 cm. Držitelé věrnostní zákaznické karty navíc dostanou při koupi 250 Kč zpět, stromeček jakékoliv velikosti vás tedy vyjde bezmála na 250 Kč. A navíc dostanete slevu na další nákup.
Zdroj: ceskenoviny.cz, theguardian.com, zena-in.cz, denik.cz